Co způsobuje časté motání hlavy a co vám pomůže

Motání hlavy je poměrně část mnoha lidí v každodenním životě. Důležité je zaměřit se na příčiny. Může se jednat o banalitu, ale také o vážnější zdravotní problém. Jaké jsou nejčastější příčiny motání hlavy a jak proti němu můžeme účinně bojovat?

Motání hlavy

Motání hlavy často doprovází ztráta rovnováhy, závrať, ztížené dýchání a někdy i pocit na zvracení. Nejčastěji při poloze vleže, při vstávání, po ránu a případně při chůzi. To, kdy se vám hlava zamotá, je jedním z hlavních faktorů, podle kterých se dá najít příčina tohoto problému. Motání hlavy může mít celou řadu spouštěčů.

Nejčastější příčiny motání hlavy

  • dehydratace při nedostatečném pitném režimu
  • vysoký či nízký krevní tlak
  • blokace krční páteře
  • úzkost
  • různé typy fobie, např. stísněné prostory
  • poruchy rovnovážného ústrojí
  • anémie – chudokrevnost

Vliv krční páteře na točení hlavy

Závratě může způsobovat i blokace krční páteře. V krku jsou citlivá nervová zakončení, která se aktivují pohybem krční páteře. Nervy předávají mozku informace o poloze hlavy. Pokud jsou zablokované, může dojít k malátnosti a točení hlavy. Problémy s krční páteří se projevují i při stresu a nedostatečné fyzické aktivitě. Zablokovaná krční páteř se objevuje často při sedavém zaměstnání. Řeší se rehabilitacemi, cvičením a případnými medikamenty.

Působení krevního tlaku na motání hlavy

Krevní tlak je často spojován s motáním hlavy, závratěmi a nevolnostmi. Nízký krevní tlak sice není život ohrožující, přesto způsobuje mnoho nepříjemností jako je únava, malátnost a omdlévání. Je třeba změnit životosprávu a zařadit více pohybové aktivity. Vysoký krevní tlak může být opravdu nebezpečný.

Nevhodné návyky a jejich vliv

Mezi příčiny motání hlavy patří i zvýšená konzumace alkoholu, kávy či nikotinu. Tyto látky je třeba omezit či vynechat a díky tomu se vám značně uleví.

Vážné zdravotní příčiny

Vysoký tlak výrazně negativně ovlivňuje a ohrožuje oběhový systém. Mezi další onemocnění, která mohou motání hlavy a závratě způsobovat, patří cukrovka, roztroušená skleróza, cévní malformace, nádory i mrtvice.

Motání hlavy v těhotenství

Pocity nevolnosti a točení hlavy jsou časté i v době těhotenství. Souvisí to s větším prouděním krve do dělohy, kdy dochází k nedostatečnému okysličování ostatních orgánů. Rostoucí plod může utlačovat cévy a zpomalit oběh krve. Závratě jsou v těhotenství více nebezpečné kvůli možnosti pádu a zranění.

Jak bojovat s motáním hlavy

  • Lehněte si nebo se posaďte, což vás ochrání od případného pádu a zmírní potíže. Vsedě si můžete zkusit dát hlavu mezi nohy pro lepší prokrvování.
  • Zavřete na chvíli oči a dopřejte jim klid. Ostré světlo a modré světlo z displejů notebooků a mobilních telefonů způsobuje i točení hlavy a závratě.
  • Zhluboka dýchejte, hluboký nádech a výdech pomůže hlavně u psychických potíží. Dech má být pomalý a klidný. Vyzkoušejte různá dechová cvičení.
  • Napijte se. Dehydrataci zažene chladná čerstvá voda bez bublinek, která vás osvěží a nastartuje organismus.
  • Dejte si něco sladkého, možná máte nízkou hladinu cukru v krvi, tzv. hypoglykémii. Tento stav je častý nejen u diabetiků.

Epleyho manévr

Epleyho manévr pomůže s řešením aktuální poruchy rovnováhy. Cvik, při kterém nakláníte krk a hlavu na obě strany, posune krystalky v uchu, které zajišťují rovnováhu. Ty sklouznou do oblasti vnitřního ucha a odtud už nezpůsobují závratě. Vyvarujte se rychlým pohybům, upravte životosprávu, omezte stres, myslete na dostatečné množství odpočinku a tekutin. Při závrati pomůže i zázvor a celer.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.