Modrá skalice do bazénu – Použití a dávkování

Podívejme se na to, jak bazén vyčistit levně a účinně pomocí modré skalice. Pomůže proti výskytu řas a k potlačení jejich dalšího růstu.

Řasy modrá skalice odstraní. Používá se asi 5 g na 1 m3 vody modré skalice, tedy síranu měďnatéhoCuSO4.5H2O.  Dbejte na pravidelnost aplikace. Jako prevenci proti vzniku dalších řas ji dávejte 1x za 2 až 3 týdny. Při zvýšeném výskytu řas dejte na 1m3 vody  až 7 g modré skalice. Půlkilové balení koupíte asi za 60 korun.

Způsob aplikace

Skalici si smíchejte v kbelíku s vodou a nechte dokonale rozpustit. Pak spusťte filtraci a nalijte roztok do bazénu. Důkladně filtrujte po dobu 24 hodin. Podle potřeby můžete přidat chlorové tablety. Hodnotu chlóru včetně pH raději kontrolujte 1x týdně.

Co je modrá skalice

Skalice modrá obsahuje 25 % mědi. Na 4 g skalice připadá 1 g mědi. Měďnaté ionty fungují jako biocid a tlumí růst nežádoucích organizmů. Jako algicid působí proti řasám. Chloru by se proti řasám muselo dát tolik, že je to škodlivé a nesnesitelné pro naše zdraví. Dostatečně účinná a bezpečná koncentrace mědi je 1 až 2 mg/l. Toodpovídá 4 až 8 mg/l skalice modré, tedy 4 až 8 g/m3.

Pozor na samotnou měď

Měď nepoužívejte samostatně. Bazénovou vodu a nečistoty je nutné oxidovat, což lze provádět dvěma možnými způsoby. Tedy chlórem nebo kyslíkem, v podobě peroxidu či ozónu. Chlór není dostatečný a kyslík, tedy peroxid, nelze bez dalšího biocidu používat. Měď je bezpečná při použití 1 až 2 mg/l a je doplňujícím biocidem a algicidem třeba ke chlóru případně ke kyslíku nebo ozónu.

Kyselina solná sníží pH vody

Ke snížení pH vody z alkalického zase na kyselé prostředí můžete použít obyčejnou 31 % kyselinu chlorovodíkovou/solnou neboli HCl. Za jeden litr zaplatíte asi 30 korun. Pro snížení pH o hodnotu 1,0 v bazénu o objemu 40 m3 použijte 2 l kyseliny solné. Nejprve ji důkladně nařeďte vodou v kbelíku o objemu 15 l a to vždy po jednom litru kyseliny, tedy 2 x 15 l vždy s litrem kyseliny solné. Celkem nalijte do bazénu 30 l roztoku. Celkové náklady na údržbu bazénu o objemu 40 m3 pomocí námi uvedených produktů za celou letní sezonu vás vyjdou asi na 160 korun za 280 g modré skalice a 4 l kyseliny solné.

Bezpečnostní zásady

Vždy dodržujte bezpečnostní zásady při práci s kyselinou a zásadně nalévejte kyselinu vždy do vody. Naředěnou kyselinu až pak vždy za současného spuštění filtrace nalijte po částech do bazénu. Následně nechte bazénovou vodu filtrovat a nechte ji působit alespoň 12 hodin. Pak pomocí testeru překontrolujte hodnotu pH. Pokud budou naměřené hodnoty ještě příliš vysoké, celý proces ještě znovu opakujte. Doporučená hodnota pH je 6,8 až 7,2.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *