Jak poznat těhotenství bez testu? Bolest hlavy i zvracení napoví.

Každá žena má jiný průběh těhotenství i jeho prvotními příznaky. Jaké jsou tedy prvotní příznaky gravidity a jak poznat i bez testu, že máme v břiše miminko?

Rozpoznat těhotenství už v prvních dnech není snadné. Někdo dá na subjektivní pocity. Když je na těhotenský test ještě příliš brzy, protože se hormon hCG začne v krvi a moči objevovat až po plném zahnízdění oplodněného vajíčka v děloze, což trvá asi 6 dní, asi to nijak nepoznáte.

Těhotenský test

Těhotenský test je průkazný tak 2 až 3 týdny od pohlavního styku. V tuto dobu je totiž nejoptimálnější hladina hCG v moči a nejzaručenější správnost výsledku. Na běžné těhotenské testy se pak dokonce doporučuje až 5. týden. Jak ale poznat změny ještě mnohem dříve?

Nejčastější příznaky těhotenství

  • Nejčastěji se projevují ranní žaludeční nevolnosti, které postihují až 90 % žen. Nastupují už ve chvíli, kdy se začne tvořit těhotenský hormon hCG. Některé ženy pociťují nevolnosti i odpoledne nebo také večer. Kdy se dostaví je tedy čistě individuální záležitost.
  • K dalším příznakům patří napětí v prsou a jejich zvýšená citlivost až bolest. Zpočátku je můžete přiřadit k očekávané menstruaci. Bouřlivé hormonální změny v těle související s otěhotněním nutí prsa i mléčné žlázy k přípravě na kojení. Někdy jsou ňadra tak citlivá, že se jich nemůžete ani dotknout.
  • S očekávanou menstruací si můžete zaměnit i bolesti a křeče v podbřišku. Na počátku těhotenství se ale objevují při růstu dělohy a natahování děložních vazů. Někdy se může objevit také slabé krvácení, které může být i časem silnější a doprovázené velkými křečemi. Pak raději vyhledejte lékaře, ať nenastane potrat.
  • Dalším příznakem je zvýšená únava, malátnost a náladovost. Na tělo jsou kladeny vysoké nároky a vám se bude chtít spát a odpočívat. Můžete mít také pocit, že se o vás pokouší nějaká viróza. V tomto období totiž oslabuje náš imunitní systém. Občas se objeví i bolest hlavy a zvýšená teplota.
  • Dalším příznakem je zvýšená citlivost na pachy a vůně. Nebudete si moct vychutnat svou oblíbenou kávu, bude vám vadit nějaký parfém, přepálený tuk, nebo otevřená lednice a v ní směsice pachů. Těhotenství dokáže dokonale vytříbit náš čich.
  • Navíc, kamkoli půjdete, budete z čista jasně vyhledávat toalety. Časté močení je totiž dalším příznakem raného těhotenství. Prostě se vám bude chtít na malou mnohem častěji, než dříve.
  • Dalším příznakem začínající gravidita mohou však být i další příznaky. Například silnější výtok z pochvy, zvláštní pachuť v ústech, změna chutí, ale i leské oči a rozšířené zorničky. Mohou se objevit i potíže s trávením, jako je zácpa. Navíc se o vás mohou často pokoušet nepříjemné závratě a mdloby.

Návštěva gynekologické ambulance

I přes vysokou spolehlivost těhotenských testů může těhotenství jednoznačně potvrdit až lékař na základě ultrazvukového vyšetření, krevními odběry a případně dalšími vyšetřeními. Pokud netrpí žena typickými příznaky, obvykle navštíví gynekologickou ambulanci mezi 8. až 12. týdnem těhotenství. Od ukončeného 12. týdne těhotenství pak gynekolog vystaví těhotenskou průkazku.

4/5 - (17 votes)

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.