Co jsou to filcky a jak se jich zbavit?

Filcky neboli muňky, latinsky Phthirus pubis, jsou vlastně vši, které se vyskytují na ochlupených místech na těle, zejména kolem genitálií. Někdy se mohou objevit na prsou, v podpaží, ve vousech, obočí či řasách. Podívejte se, kde se jimi můžete nakazit a jak se jich můžete zbavit.

Muňka připomíná svým tvarem klíště. Má malou hlavu, ploché čtvercové tělo a silné nohy s drápky, kterými se velmi dobře drží na chloupcích. Sameček měří 1 mm, samička asi 1,5 mm. Za dobu svého života, který je dlouhý asi 3 týdny, nakladou samičky muněk 20 až 30 vajíček, ze kterých se za 7 dní vylíhnou larvy. Ty jsou už za 15 až 17 dní schopné rozmnožování. Živí se sáním krve na naší kůži.

Zavšivení muňkami

Jakmile dojde k zavšivení muňkami, onemocnění nazýváme peduculosis pubis. Řadíme jej mezi pohlavní choroby, protože k přenosu dochází nejčastěji při pohlavním styku. Dalším zdrojem nákazy může být například sdílení oblečení, ručníků, osušek, pokrývek a ložního prádla. Filcky málokdy chytíte pouhým sezením na prkénku toalety. Filcka totiž nemůže žít dlouho mimo lidské tělo a nemá nohy uzpůsobené k chůzi na hladkém povrchu. Od nakažení se symptomy objeví přibližně za 5 dníněkolik týdnů.

Hlavní příznaky

Na svědící pokožce jsou viditelné tmavé skvrnky, škrábance s drobným bodovitým krvácením, záněty, podráždění, ekzémy, hnisání a strupy. Zaznamenat můžete i jemné krvavé body na spodním prádle. Pokud vás trápí muňky delší dobu, dochází také ke vzniku modrých skvrn nazývaných maculae coeruleae. Muňka je vidět pouhým okem, proto pozorně prozkoumejte své ochlupení. Najdete tmavě hnědéžlutohnědé tečky přichycené ke chloupkům u kůže.

Léčba muněk

Lékař vám předepíše přípravky. Mnoho z nich je však i volně prodejných. Nejčastějšími přípravky používané k léčbě filcek je Malathion 0,5% pleťová voda a permethrin 5% kožní krém. Doporučeno je aplikovat léčbu na celé tělo. Nevynechat vousy, pubického ochlupení a ochlupení v okolí řitního otvoru. A to, i když neprovádíte rimming a jiné sexuální praktiky. Tyto přípravky nepatří pouze na tvář, vlasy, obočí a řasy. Je také třeba se vyhnout kontaktu s očima.

Zkusit můžete i Tea Tree olejíček, který hubí všechny známé vlasové parazity včetně muněk. Tyto přípravky zničí nejen vši, ale i vajíčka nazývaná hnidy. Vhodné je pokožku oholit. Přípravek nanese na postižené ochlupení, nechte 5 až 8 minut působit a pak jej řádně opláchněte. Toto ošetření je nutné zopakovat ještě jednou za 3 až 10 dní dle informací na přípravku, popřípadě dle potřeby. Léčbu musí podstoupit i partner, spolubydlící a členové domácnosti.

Nezapomeňte dezinfikovat okolí

Nezapomeňte na desinfekci napadených hřebenů, oděvů, ručníků, spacích pytlů, ložního prádla, postelí a matrací. Všeošetřete insekticidním přípravkem, vyčistěte a vyperte minimálně na 60 stupňů. Důležitá je prevence, která spočívá v dostatečně pečlivé hygieně a v odpovědném přístupu při výběru sexuálních partnerů.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *