Jak správně sedět u počítače? 

Při delším sezení u počítače často nesedíme správně. Pozice těl a je však velmi důležitá, jinak nás postihne bolest krční páteř, zad i beder. Často se také přidá bolest hlavy a máme potíže se soustředěním. Jak tedy správně sedět u počítače?

Podle ortopedů až 70 % dospělé populace v České republice trpí bolestmi zad. Nejhůř jsou na tom ti, kteří při výkonu svého povolání celé dny doslova prosedí, hlavně u počítače. Sedavé zaměstnání je třeba kompenzovat pohybem. Dobře nastavená ergonomie pracovního místa a správný způsob sezení jsou klíčové. Způsob sezení u PC ovlivní pracovní výkon, kondici, zdraví i duševní pohodu. Díky tomu budete odpočatí a nebudete řešit bolesti ani únavový syndrom.

Ergonomická židle

Chraňte své zdraví a pořiďte si ergonomickou židli. Pokud bude výběr správný, židle se přizpůsobí vaší konstituci a dostatečně ochrání pracovní výkonnost i zdraví. Po správném sezení u počítače by vás na konci dne tělo bolet nemělo. Vyhne se vám zánět sedacího nervu nebo zánět karpálního tunelu.

Kontrolujte pravý úhel

Naprosto zásadní je zachovat při sezení pravý úhel. Ten se při správném sezení na ergonomické židli opakuje hned několikrát. Vaše nohy by měly pravý úhel 90° svírat s podložkou ohnuté v kolenou i v kyčlích. Stehna by měla být rovnoběžná s podlahou.

Přední hrana sedáku

Přední hrana sedáku se nesmí zaklínit do vašich podkoleních jamek. Jakmile se kolena ohnou přesně na přední hraně sedáku, může dojít k přiškrcení cév a omezení proudění lymfy. Mezera mezi přední hranou a kolenní jamkou má být alespoň 3 až 5 cm, proto se na plochu sedáku posaďte co nejvíce dozadu, tedy směrem k opěrce zad. Kvalitní ergonomická židle poskytne úlevu i bedrům. Pokud nepodsazujete pánev, celá páteř se přirozeně srovná a současně se sníží tlak vyvíjený na meziobratlové ploténky a nedovolí třeba skřípnutý nerv v zádech.

I lokty by na loketní opěrky měly volně dolehnout v úhlu 90° a předloktí je rovnoběžné s podlahou. Zápěstí musí být s klávesnicí a myší ve stejné úrovni. Doporučují se podložky zápěstí u klávesnice i pod myš. Předejdete tím syndromu karpálního tunelu. Nejlepší prevencí syndromu karpálního tunelu je vertikální myš a k tomu pravidelné procvičování zápěstí. Při práci na notebooku je vhodné používat podložku pod notebook a samostatnou klávesnici.

Ověřte si správné držení těla

Držte správnou pozici těla udržováním uší, ramen a boku vždy v rovné linii. Zapojte správný dech a provádějte protahovací přestávky. Pokud dlouhodobě trpíte bolestmi zad, noste pohodlnou obuv a v terénu i barefoot obuv, která podporuje správné funkce nohy a zdravou chůzi, která je opět klíčová. Podložka pod židli vám usnadní pohyb na židli kolem stolu a ochrání vaši podlahu proti poškrábání. Pokud to bude transparentní podložka, celkový dojem z interiéru to nijak neruší.

Jak poznat kvalitní židli

Na kvalitní kancelářské židli lze uzpůsobit parametry vašim individuálním tělesným proporcím. Židle se musí dát nastavit tak, aby tělu poskytla takovou oporu, jakou tělo potřebuje. Zajistit zdravou ergonomii sezení umí židle s integrovaným mechanismem balančního sezení, kde správnou balanci zajišťuje pohyblivé sedadlo, které bez ohledu na pohyb opěradla poskytne dostatečnou stabilitu i svobodu v pohybu. Některé židle zajistí i dynamické bionické uvolnění tlaku z páteře. Bývají vybavené Bluetooth a komunikují díky aplikaci v tabletu či mobilu.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.