Skřípnutý nerv v zádech – jak se ho zbavit?

Skřípnutý nerv je velmi nepříjemná záležitost, která vás dokáže omezit v mnoha činnostech na dost dlouhou dobu. Jak ale ulevit této nesnesitelné bolesti a vrátit se zpět ke svým aktivitám?

Poloha těla je důležitá

Abyste alespoň trochu zmírnili bolest způsobenou skřípnutým nervem, budete muset změnit způsob, jakým sedíte nebo stojíte – a to jak při práci, tak doma. Najděte si jakoukoli pozici, která vám bude vyhovovat a využívejte jí co nejvíce. Zajímejte se i o to, zda dodržujete správnou polohu těla třeba při práci nebo doma při některé z činností.

Odpočívejte a hodně spěte

Skřípnutý nerv můžete mít na jakémkoliv místě na těle – na zádech, za krkem, na paži. Bez ohledu na to, kde se sevřený nerv vyskytl, odpočívejte. Vyhněte se činnostem, které vám způsobují nepříjemnou bolest. Tím, že zalehnete do postele, dáte tak tělu čas na to, aby se zregenerovalo. Odpočívejte, dokud příznaky zcela nezmizí. Pokud se brzo vrátíte ke svým pohybovým aktivitám, bolest se znovu ozve.

Protahujte se pomalým cvičením

Jemné protahování postižené části může pomoci zmírnit tlak, který je na nerv vyvíjen a postupně může dojít k odeznění bolesti. Ovšem pozor, abyste to s protahováním nepřehnali a nerv zbytečně nepřepínali. Při bolesti se uvolněte a cvičte pouze tak, aby vás to nebolelo.

Uvolněte svaly pomocí tepla

Při skřípnutém nervu je důležité, aby se svaly, jež se kolem skřípnutého nervu vyskytují, zcela uvolnily. K tomu můžete použít teplo, které zvyšuje průtok krve, což může pomoci procesu hojení. Využijte různých nahřívacích podložek, deček. I tady pozor na to, abyste to nepřehnali – stačí pouhých 15 minut nahřívání.

Led odstraní otok

Je obecně známo, že led snižuje otoky a záněty. Proto vyzkoušejte i ledovou léčbu – do ručníku nasypte ledové kostky, které pak přiložte k nemocné oblasti, ledujte 15 minut.

Tlumící léky jako první pomoc

Skřípnutý nerv zpravidla vždy doprovází nesnesitelná bolest. Můžete využít tlumící přípravky, jako je například Ibalgin, Ibuprofen a jiné léky proti bolesti.

Pozor na nedostatek vápníku v těle

Pokud trpíte na skřípnutý nerv častěji, zřejmě vašim kostem chybí vápník. Proto do svého jídelníčku zařaďte potraviny jako jsou sýry, mléko, jogurty, listová zelenina a jiné potraviny, obsahující velké množství vápníku. Mléčným výrobkům se vyhýbáte? Vyzkoušet můžete i alternativu v podobě tablet.

Navštivte lékaře

Pokud bolest nervu stále přetrvává, nezbude vám nic jiného než navštívit lékaře, který vás s největší pravděpodobností odkáže na fyzioterapeuta. Ten s vámi projde speciální cviky, které vás této nepříjemné bolesti zbaví.

Jelikož se jedná o nervy, které vstupují do míchy, nepodceňujte to a raději hned lékaře navštivte. Nikdy nevíte, jak moc je nerv zablokovaný a zda se nenachází v nějakém nebezpečném místě.

Zdroj foto: freepik.com

4.4/5 - (14 votes)

Autor příspěvku: Michaela Romanová

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.