Jak překonat únavový syndrom?

Pokud se bojujete s únavou, nebo dokonce překonat únavový syndrom stanovený diagnózou, zaměřte se na spánek, odpočinek a doplňte vitamíny a minerály.

Co je únavový syndrom

Pojem únavový syndrom je možná soubor více nepříjemných reakcí těla nebo předchází vážnější chorobě. Má mnoho neurčitých projevů, které se u lidí liší a snadno se dají zaměnit s jinými nemocemi. K překonání únavového syndromu je složitá cesta. Dlouhodobé napětí a vyčerpání však lze překonat.

Příznaky chronického únavového syndromu

Pacient s chronickým únavovým syndromem je dlouhodobě vyčerpaný, může mít depresi a potíže se spánkem. Je pro něj těžké se soustředit, má potíže s pamětí, zvýšenou teplotu, bolesti hlavy, v krku i svalů a kloubů. Lymfatické uzliny v krku a podpaží jsou na pohmat citlivé. Potíže se zvyšují po fyzické či psychické aktivitě.

Únavový syndrom a psychosomatika? Fyzické cvičení pomáhá

Psychický a fyzický stav spolu souvisejí. Pokud chcete překonat únavový syndrom, zaměřte se na obojí. Ztráta fyzické kondice přináší špatnou náladu a úzkosti a pocit vyhoření se projeví i na těle. Když zlepšíte fyzičku, bude vám lépe i psychicky. Přidejte procházky v přírodě a pohyb na čerstvém vzduchu.

Změňte způsob života

Základ tvoří klid a odpočinek. Chce to úplně nový způsob života. Únavový syndrom je u lidí v produktivním věku často důsledkem stresu a přetížení. Tělo dává varovný signál, že je třeba mnoho změnit, jinak bude zle. Nutné je odstranění stresorů a věcí, které syndrom způsobily. Spěte nejméně 8 hodin denně, odpočívejte pasivně i aktivně, fyzicky i duševně a přidejte živiny, vitamíny a minerály. Třeba ve formě salátů či smoothie z ovoce a zeleniny.

Co pomáhá na únavu? Babské rady a vhodná strava

Imunitní systém nás chrání a únavový syndrom je pro organismus zátěží a oslabením. Doplňujte vitamín C a D pro posílení imunity. Dále minerály hořčík, zinek a draslík i kyselinu listovou. Důležité jsou glukany, omega 3 mastné kyseliny, koenzym Q10 a ženšen pro vitalitu. Pomohou i další bylinky, čaje nebo vitamínové doplňky z echinacey, kozince, lékořice a lněného semínka.

Homeopatika a léky

Pokud věříte na homeopatika, můžete vyzkoušet tyto přípravky Arnica montana C30, Phosphoricum acidum C6 a Kali phosphoricum C15. Podle potíží pacienta lékař předepisuje také analgetika, při zánětlivých příčinách antibiotika nebo antidepresiva. Komplikací může být přechod ke klinickým depresím a invalidizace pacientů, kteří už nejsou schopni chodit do práce ani dělat běžné denní činnosti.

Vhodné terapie

Často pomáhá psychologické poradenství, individuální psychoterapie i skupinové terapie, pravidelné cvičení, jóga, relaxace, meditace, hypnóza, arteterapie, muzikoterapie a k tomu zmíněný spánek a zdravá strava. Důležitá je zdravá snídaně, oběd i večeře. Pravidelný pohyb venku na čerstvém vzduchu, procházky do přírody i pravidelné cvičení je nutností.

5/5 - (1 vote)

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.