Zánět sedacího nervu (Ischias, houser, ústřel) – příznaky, prevence a léčba

Zánět sedacího nervu, ischias, houser nebo ústřel, je velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění. Nejčastěji vzniká podrážděním nebo kompresí nejdelšího nervu v našem těle, sedacího nervu, kterému se latinský říká nervus ischiadius.

Příznaky zánětu sedacího nervu

Nejčastější příčinou je vyhřezlá ploténka či dislokovaná ploténka, přesunutá mimo svou polohu, utlačuje sedací nerv a časem vznikne zánět sedacího nervu. Projevuje se pichlavou bolestí, mravenčením a někdy necitlivostí spodní části zad, hýždí, dolních končetin i prstů na nohou. Bolest se zhoršuje se při prudkých pohybech, dlouhodobém sezení, kašli a v noci. Přidává se i celková svalová slabost.

Léčba zánětu sedacího nervu

Léčba není vždy nutná. Bolest se často přirozeně zlepší za 6 týdnů klidového režimu. Od bolesti pomohou studené a teplé obklady. Obklady střídejte, nejprve dejte studený a pak teplý. Pokud je bolest silná, omezující a neustupuje, podávají se léky, využívá se fyzioterapie a v závažných případech i chirurgický zákrok.

Vhodné léky

Využívají se léky proti bolesti, jako je Paracetamol, nesteroidní protizánětlivé léky, jako je Ibuprofen a ke snížení napětí ve svalech třeba Gujacuran. Na předpis jsou opioidy, jako je Kodein a Morfium. Někdy se podávají tricyklická antidepresiva – TCA, jako je Amitriptylin, nebo antikonvulziva, jako je Gabapentin.

Další způsoby léčby

Po vyšetření neurologem můžete dostat obstřik. Injekčně se do zad aplikují kortikosteroidy nebo anestetika. Uvolní se tlak a dočasně se vám uleví od bolesti. S návštěvou lékaře neotálejte, onemocnění je nepříjemné, jako třeba zánět okostice.

Zdravotní cvičení

Vhodným typem cvičením se dá sedací nerv mobilizovat a zlepšit celková ohebnost i pohyblivost dolní části zad. Cvičit se musí pravidelně 1x denně, pokud vám to bolest dovolí. K tomu je vhodná chůze, cyklistika a plavání. Cvičení nesmí bolet.

  • Protahování kolene k hrudníku zlepší pohyblivost dolní části páteře. Dá se provádět vleže, případně ve stoji.
  • Prkno slouží k protažení zad a mobilizuje páteř. Provádí se vleže na břiše, kdy se zvednete na lokty a zpevníte břišní svaly. Pokročilým cvikem je prkno v kliku s oporem na dlaních.
  • Pomáhá i posilování hlubokých hýžďových svalů. Vleže na zádech ohnete jednu nohu a druhou necháte odpočívat na stehně pokrčené nohy. Pak ohnutou nohu rukama táhnete k hrudníku pro napnutí a protažení hýždě.

Možné komplikace

Objevit se může syndrom cauda equina, způsobující necitlivost v oblasti genitálií a hýždí. Pak se může dostavit ztráta kontroly nad močením i vyprazdňováním stolice. V tomto případě okamžitě volejte záchrannou službu a nechte se hospitalizovat.

Vhodná prevence

Základem je dostatek zdravého pohybu, posílení svalů a správné držení těla. Pomáhá i kvalitní postel, rošt a matrace na spaní, aby mohlo ve spánku svalstvo regenerovat. Při sedavém zaměstnání používejte zdravotní, ergonomickou židli.

Zdroj: článek Ischias

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.