Menstruaci každá žena prožívá trochu jinak, všechny se ale chtějí vyhnout nepříjemnému trapasu, kdy jim proteče krev přes oblečení. Také chtějí co nejméně škodit svému zdraví, šetřit peněženku a zajistit si co největší pohodlí.
Tampony a vložky
Klasické tampóny a vložky jsou v několika velikostech a variantách savosti, ale stojí poměrně dost peněz. Navíc se diskutuje zejména u tamponů o uvolňování vláken ve vagíně a nepříjemných zdravotních následcích. Vložky jsou zase opatřeny nepropustnou folií a pokožka nedýchá. Navíc nejsou šetrné k životnímu prostředí. Ani jedna verze také nezabrání tomu, aby se vám na šatech neudělal rudý flek.
Menstruační kalíšek
Menstruační kalíšek lze při vyváření nosit několik let, neuvolňují se z něj vlákna a nedráždí chemicky vybělenou bavlnou, nevzniká nežádoucí odpad a šetří peněženku i planetu. Někdo má potíže s obtížným zaváděním a vyjmutím. Na veřejných WC se těžko dostává k umyvadlu. Některé ženy si stěžují na jeho zápach i po vyvaření. Diskutuje se o tom, jak je to po letech jeho nošení s elasticitou vaginy. Špatně zavedený a plný kalíšek nezachytí všechnu krev.
Menstruační kalhotky
Menstruační kalhotky mají být plnohodnotnou, funkční, ekonomicky a ekologicky vhodnou náhradou menstruačních kalíšků. Díky technologickému vývoji jsou k dispozici pokročilé materiály s vysokou schopností absorpce. Jsou relativně levné, výrobci slibují dlouhou životnost, spolehlivost, skvělé pohodlí a design. Bolesti sice neodstraní, ale můžete vyzkoušet třeba kontryhel.
Různé značky
Menstruační kalhotky značky Snuggs vyjdou na 749 korun pro slabou až střední menstruaci a 79 korun pro střední až silnou menstruaci. Známé Meracusky se prodávají ve více různých variantách, vhodných třeba i pro sport a stojí v rozmezí 690 až 740 korun. Menstruační kalhotky Thinx jsou dostupné hlavně v zahraničních obchodech a mají asi největší výběr v rámci vzhledu a úpravy.
Jak menstruační kalhotky fungují
Menstruační kalhotky během periody zachytávají krev, která se absorbuje do vláken. Je třeba správně vybrat kalhotky. Podle toho se liší objem krve, kterou pojmou. Při silné menstruaci se dají doplnit menstruačním kalíškem nebo tampónem. V závislosti na výrobci a zvolených kalhotkách zachytí krev, která by se vešla do 2 až 4 tampónů. Doba nošení je 8 až 12 hodin, v závislosti na síle periody.
Materiál na menstruační kalhotky
Každý výrobce má trochu jinou technologii výroby. Všechny jsou opatřeny nepropustnou, ale prodyšnou vrstvou, která zabraňuje úniku tekutin, ale nezpůsobuje zapařování intimních partií. Materiály mají mít certifikaci OEKO-TEX standard. Chystají se kalhotky se stříbrem, které je antibakteriální a antimikrobiální.
Údržba menstruačních kalhotek
Každá žena průměrně s pauzami v těhotenství či při hormonální antikoncepci menstruuje 35 let a cena za dámské hygienické potřeby se pohybuje na 80 000 korun. Můžete zvolit i nehormonální tělísko. Záleží na tom, jaké kupujete. Je třeba mít více kalhotek a střídat je. Po sundání menstruační kalhotky opláchnete ve studené vodě a vyperte v pračce. Opravdu rychle schnou. Teplota praní je uvedena výrobcem, většinou 40 °C. Výrobci tvrdí, že u moderních materiálů je to dostatečné. Viry a bakterie se ale ničí až při 60 °C. Proto je třeba zvážit, zda to opravdu stačí.Průměrně potřebujete 4 kusy na 1 až 2 roky.