Kontryhel – zázračná bylinka pro ženy

Kontryhel je obrovský pomocník pro všechny ženy, které trpí gynekologickými potížemi nebo nemohou otěhotnět. Pomáhá v období menstruace doprovázené mohutnými křečemi i návaly horka. V čem a jak pomáhá kontryhel?

Kontryhel má drobné, žlutozelené květy připomínající trošku klubíčko. Lodyha dosahuje délky až 30 centimetrů a je rozvětvena v horní části. Natrhat si jej můžete od května do září. Sbírejte ho při nízkých teplotách a dejte pozor, aby se vám nezapařil. Suchý jej skladujte v tmavých uzavíratelných nádobách na tmavém místě pro zachování její léčivých látek, které najdete v nati a listech. Po usušení má jen jemnou vůni a její chuť je trošku nahořklá.

Účinky kontryhelu

Kontryhel je nejcennější především kvůli obsahu minerálních látek, Vitaminu C, organických kyselin, hořčiny, silic a tříslovin. Používá se do čajů na ženské potíže a pro úpravu hormonů. Obsahuje fytohormony, které tuto hladinu ovlivňují. Ani při pravidelném užívání kontryhelu se neobjevují vedlejší účinky.

Kontryhelový čaj i odvar

Pomáhá od ženských bolestí v období menstruace i klimakteria. Mnoho žen jej pije pravidelně, aby jim pomohl k těhotenství. Při těhotenství navíc pomáhá s různými záněty, zejména s kvasinkami. V těhotenství se určitě poraďte s gynekologem. Pije se i při potížích se zažíváním, s dýchacími cestami a při cukrovce.

Harmonizuje výkyvy nálad a psychický stav, vrací nás zpět do rovnováhy, potlačuje úzkost, snižuje nervozitu a dokonce pomáhá při nespavosti. Odvar z kontryhelu má svíravé účinky, dokáže zmírnit horečku, odvodnit tělo a zbavit nás otoků i posílit srdce. Jako čaj i odvar jej nemusíte jen pít a používat vnitřně. Je velmi účinný při vyplachování ran na pokožce a při omývání vředů, kde usnadňuje hojení.

Hubněte s kontryhelem

V době, kdy nadváha a obezita postihuje 1/3 obyvatelstva, je hubnutí velké téma. Bohužel si často neuvědomujeme, že už nepracujeme celé dny na poli a od čtyř od rána neběháme kolem dobytka. I když prosedíme celé dny za pracovním stolem u počítače, často se stále stravujeme jako dřevorubci. Tradiční českou kuchyni je třeba notně odlehčit. Více se hýbat, méně jíst, pít čistou vodu bez bublin a dodržovat zdravý životní styl pomáhá předejít mnoha zdravotním problémům. Pro přirozeně krásnou, štíhlou a pevnou postavu popíjejte také kontryhel. Podporuje hubnutí, zrychluje metabolismus, zvyšuje přirozené spalování tuků, pomáhá při odvodňování a detoxikaci, škodliviny odvede z těla ven a vyčistí krev.

Jak připravit kontryhelový čaj nebo odvar

Pokud si koupíte čaj v lékárně, zřejmě jej zalijete horkou vodou, jako klasický čaj. Pokud si jej ale nasbíráte sami, na 1/4 vody dejte 3 čajové lžičky sušené kontryhelové natě a povařte. Pak jej nechte 10 minut odstát. Pak jej přeceďte a dle chuti přidejte citron, med nebo třeba zázvor.

Léčivá bylinná směs

  • kontryhel
  • heřmánek
  • mateřídouška
  • třezalka
  • řebříček
  • šalvěj

Kontryhelové kapky

Stačí hrst kontryhelové natě a vysokoprocentní alkohol. Omytý kontryhel nasekejte a nasypte do uzavíratelné nádoby. Vlijte alkohol, ať se bylinka zcela ponoří, nechte 3 týdny odležet a denně důkladně protřepejte. Pak sceďte do lahvičky.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.