Adventní věnec na dřevě – Postup, jak na výrobu

Klasické adventní věnce odpočítávají svými čtyřmi svíčkami týdny do Štědrého dne. Často zdobí naše stoly, komody a okna. Dají se také zavěsit do obývacího pokoje pod lustr. My se dnes podíváme na trochu jiný věnec, který je vyrobený na dřevěné podložce.

Kořeny tradice adventního věnce sahají až do první poloviny 19. století. Nejstarší písemná zpráva o adventním věnci dokonce pochází z roku 1838 z přístavního města Hamburku. Teolog Johann Heinrich Wichern nad dveře sirotčince tehdy pověsil na začátku adventu velký věnec, který byl vyřezávaný ze dřeva. Pak na něj každý den dal jednu zapálenou svíčku. Pod věncem byla pokladnička, do které dávali lidé milodary pro opuštěné nebo osiřelé děti. Pak se tento zvyk šířil dál.

Symbolika adventního věnce

Plamen svíček připomínal Krista a zobrazoval jej tak jako světlo, které ozařuje svým plamenem lásky každého z nás. Adventní čas začíná čtvrtou nedělí před Vánocemi, a proto jsou 4 svíčky na věnci. Každou adventní neděli se jedna z nich vždy zapálí. Dnes se dělají i netradiční adventní věnce. Svíčky můžete umístit na věnec pravidelně i asymetricky. K době Vánoc patří i stromeček a vánoční výzdoba.

Jak vyrobit adventní věnec na dřevěné podložce

Vezměte si kus dřevěného prkna nebo desky. Vhodné je uříznuté dřevěné kolečko. Můžete ze spodu prkna natlouct 4 hřebíky, na které umístíte svíčky, nebo pomocí tavné pistole nalepit na dřevo 4 bodce, které zakoupíte v zahradnických potřebách či v květinářství. Tím máte vytvořený základ. Než svíčky na bodce umístíte, nahřejte hrot a svíčky na něj nasaďte. Při další manipulaci svíčky neprasknou a dobře drží. Můžete je také zakápnout lepidlem z tavné pistole.

Zdobení a dekorace věnce

Do prostoru mezi svíčkami nalepte chvojí, tradiční skleněné či plastové vánoční ozdoby, ořechy, šišky, kaštany, žaludy, sušené květy, trávy, kousky celé skořice, stužky a další ozdoby. Vždy postupujte od největších ozdob po nejmenší. Na dozdobení věnce můžete použít i třpytky nebo andělské vlasy v podobě jemného měděného drátu, ale i korálky navlečené na drátku, lýko nebo mašle. Použít můžete i vlastnoručně vyrobené vánoční ozdoby z papíru.

Tradiční přírodní zdobení

Přírodní charakter dodají adventnímu věnci kousky sušeného ovoce, jako jsou kolečka citrusů, křížaly z jablek, meruňky, ananas, banány, papája, rozinky, ale i koření, jako je celá skořice, hřebíček nebo hvězdičky badyánu. Hodí se šišky, kaštany, žaludy, sušené květy, trávy i plody šípků a jeřabin. Můžete použít i cesmínu nebo jmelí. Vždy pamatujeme na svou bezpečnost. Ozdoby umístěte v bezpečné vzdálenosti od svíčky. Nenechávejte nikdy svíčky hořet bez dozoru.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.