Nehormonální tělísko má své výhody

Nitroděložní tělíska jsou v dnešní době celosvětově nejrozšířenější formou antikoncepce. U nás se ale stále málo používají. Důvodem jsou často nesprávné informace o tom, jak nitroděložní funguje, jaké jsou klady a na co si dát pozor.

Nitroděložní tělísko má většinou tvar písmene T. Je složeno ze dvou částí, z umělohmotné a kovové. Zavádí se do dutiny děložní, kde zabrání uhnízdění oplodněného vajíčka. Kovem je nejčastěji měď, stříbro nebo zlato a má spermicidní účinky.

Typy tělísek

Tělíska se dělí na nehormonální ta nitroděložní. Nehormonálních tělísek je na trhu více. Liší se tvarem, velikostí a použitým kovem. Při nitroděložním systému se z tělíska uvolňuje do dělohy malé množství hormonu levonorgestrelu, který chrání děložní sliznici a současně zahušťuje sekret v děložním hrdle. Hustý sekret je pak hůře prostupný pro spermie a antikoncepční účinnost lze srovnat se sterilizací.

Jak je to před porodem

Nitroděložní tělíska jsou určena pro ženy v plodném věku. Dříve se více zaváděla pro ty ženy, které už porodily. Dnes ale věk ani porod nejsou pro zavedení tělíska nutnou podmínkou. Někteří gynekologové ale nitroděložní tělíska ženám, které ještě nerodily, stále zavádět odmítají, proto se předem informujte. Nitroděložní tělísko je vhodné pro ženy, které nechtějí nebo nemohou užívat hormonální antikoncepci, která může negativně ovlivnit jejich zdraví.

Doba účinku a nutnost výměny

Nitroděložní systém existuje ve formě 3leté – Jaydess a 5leté – Mirena. Nehormonální tělíska se zavádějí na 5 až 10 let, záleží na výrobci a na tom, jak jej snášíte. Všechna se dají kdykoli vyjmout a plodnost ženy se ihned obnoví. Tělíska se zavádějí během prvních 7 dnů od začátku menstruace ambulantně, někdy s lokální anestezií ve formě spreje. Každá žena má jiný práh bolesti, ale pro většinu žen není zavádění bolestivé.

Tělísko a menstruace

Po zavedení nehormonálního tělíska může mít ze začátku žena silnější menstruaci, což se ale postupně upraví. Nitroděložní systém Jaydess a Mirena naopak zmírňuje menstruační krvácení a některé ženy ne menstruují vůbec. Kvůli pozitivnímu účinku na děložní sliznici se doporučuje ženám se silnou menstruací.

Na co si dát pozor

Dejte si pozor, pokud máte delší dobu bolesti nebo dokonce závratě. Pokud potíže přetrvávají déle než hodinu po zavedení tělíska, je nutná kontrola, zda došlo k dobrému uložení tělíska. Jen zřídka je ale nutné jeho vyjmutí.

Pro koho se nitroděložní tělísko nehodí

Nitroděložní tělísko je nevhodné pro ženy trpící často na záněty v oblasti pánve, dělohy a pochvy nebo jsou více náchylné k různým infekcím. Nitroděložní tělísko by neměly volit ani ženy s přednádorovými stavy na děložním hrdle, onemocněním jater a alergické na některou složku tělíska.

Možné komplikace

Mezi vzácné komplikace po zavedení se řadí pánevní zánět. Riziko infekce stoupá při promiskuitě ženy, ale i jejího partnera. Neléčená pánevní infekce může negativně ovlivnit plodnost a zvýšit riziko mimoděložního těhotenství. Při zavedení tělíska může dojít velmi vzácně k poranění děložní stěny, zejména u dělohy zakloněné dozadu, krátce po porodu nebo při kojení. Samovolné vypuzení tělíska dochází jen málo. Pohmatem nahmatáte vlákna tělíska. Při pohlavním styku většinou nevadí, ale dají se v případě potřeby i zkrátit.

4.4/5 - (19 votes)

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.