Platykodon velkokvětý – Jak pěstovat tuto trvalku

Platycodon je oblíbené pokojová i zahradní rostlina, která vás oslní krásnými lučními zvonky. Podívejte se, jak si ji můžete pěstovat doma i v zahradě.  

Platycodon grandiflorum, platykodon velkokvětý, boubelka nebo boubelík, vyrůstá běžně do 50 cm výšky a v dospělosti je rostlina až 80 cm vysoká. Má zelenémodrozelené listy vejčitého tvaru, které jsou tenké a kopinaté. Při poškození rostliny z listů vytéká mléko. Ve volné přírodě roste v Japonsku a v některých částech Číny. U nás se jí daří dobře, je mrazuvzdorná a odolná.

Květy platycodonu

Květy připomínají kvetoucí zvonky, jsou pěticípé, velké až 9 cm. Kvete od konce června až do srpna. Modré květy má Platycodon blue nebo Astra Blue. Bílé květy s jemným žíháním zbarveným do fialkova má rostlina Astra White. Platycodon Fuji Pink je pak růžová varianta. Poupata připomínají malý balónek, který postupně vyroste až do velikosti květu, rozvinou se a květ se otevře. Proto mu v Anglii říkají balónová kytka. Po odkvětu se objeví tobolka a množí se semeny.

Jak pěstovat platycodon

Rostlině dopřejte slunné místo a raději ji nepřesazujte, protože to špatně snáší. Platycodon grandiflorum ve formě sazenice zasaďte na zahrádku během konce léta do propustné, vzdušné, písčité zeminy, která se nepřemokřuje. Stačí mu mírná zálivka. Snese i polostín, ale ve stínu nekvete. Nenarušujte okolní půdu a jen vytrhejte plevel. V zimě snese i mínus 30 °C a krásně přezimuje.

Pěstování v interiéru

Platycodon v květináči můžete v domě či bytě můžete umístit k oknu a v létě i na balkón. Na zimu postačí, když rostlinu zapustíte i s květináčem do záhonu, nebo jí dopřejete chladnou a světlou místnost a snížíte zálivku. Květináč by měl mít objem alespoň 3 litry, ale lepší je 5 litrů. Více substrátu umožňuje zachovat stabilní poměry vlhkosti i vzdušnosti pro kořenový systém. Do spodní vrstvy květináč dejte drenážní vrstvu, nejlépe z písku. Na povrch zeminy dejte vrstvu mulče nebo kůry. Ani vypěstovat avokádo z pecky či plectranthus není tak složité.

Blahodárné účinky

  • kořen rostliny má adstringentní neboli stahující účinky
  • má analgetické, antibakteriální a lehce sedativní účinky
  • působí protizánětlivě
  • pomáhá při trávení
  • pomáhá při onemocnění spojených s plícemi
  • působí jako expektorans, podporuje tedy uvolnění hlenu z dýchací soustavy
  • kořen se používá při kašli, nadměrné tvorbě hlenu v krku a bolesti v krku
  • prevence před nachlazením, chřipkou, bronchitidou, abscesy úst a krku i bolestmi ve střevní oblasti

Použití a přípravky

Rostlina obsahuje saponiny, betulin, těkavé oleje, steroly a glukózu. Kořeny se sklízejí na jaře nebo na podzim ze dvou až tříletých rostlin a mají mírně nahořklou chuť. Kořeny jsou k dostání nakládané a konzervované v sirupu. V Japonsku se mladé listy používají do salátů a v Koreji kořeny bez vnější kůry do polévek.

Čaj a tinktura z platykodonu

Kořen se užívá jako čaj nebo tinktura. Na čaj použijte 1 až 2 g sušeného kořenového prášku na jeden šálek vroucí vody a nechte luhovat 10 až 15 minut. Tinkturu užívejte v poměru 10 až 30 kapek ve sklenici vody nebo šťávy až 4x denně.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.