Venkovní kuchyně – Velká dávka letní inspirace

Venkovní kuchyně jsou velmi oblíbené. Moci na jaře nebo v létě trávit čas venku, i když je vám možná při vaření mnohem větší horko než v chladném domě, je lákadlem pro mnoho z nás.

Na venkovní kuchyni nikdy nešetřete a použijte kvalitní materiály. Záleží také na tom, jak často a co budete ve venkovní kuchyni vařit. Když se sejde víc lidí z rodiny nebo přátel, pak je venkovní kuchyň opravdu k nezaplacení.

Dejte si také pozor, kam ji umístíte. Kolem poledne by v ní měl být určitě stín, proto zvolte vhodné stínění. Kuchyně by neměla stát v místě největšího poledního žáru, ale současně by měla zase být i blízko domu, abyste to neměli do vnitřní kuchyně přes celou zahradu.

Na prostoru nešetřete a použijte stínění

Venkovní kuchyni si postavte samostatně, vsuňte ji do altánu, pod přístřešek, nebo s ní počítejte už při plánování stavby. Nepotřebujete na ni stavební povolení. Aby se vám v ní dobře vařilo, měla by mít alespoň 3 x 4 metry. Dejte přednost zastřešené a kryté i z boku. Odstíněná může být pergolou, zídkou i venkovními roletami. Poslouží proti dešti, větru i jako clona proti slunci.

U luxusních a velmi moderních kuchyní můžete využít skleněné panely, které se dají otevřít i zavřít. Sem si pak můžete dát běžné spotřebiče, které by v otevřené kuchyni dlouho nepřežily. Venkovní kuchyně však může být i malá a velké vaření si můžete nechat na doma.

Cihly, kámen i dřevo

Altány mohou být zděné. Cihly jsou snadno dostupné a stavba je trvanlivá. Oblíbené jsou i zdi kamenné, v rustikálním stylu, působící chladivým dojmem. Údržba je velmi snadná a stačí zeď občas omýt tlakovou vodou.

Velmi oblíbený je také styl Provence s nábytkem v rustikálním stylu. U dřevěné konstrukce se často používá smrk nebo borovice s povrchovou úpravou, kvalitnější, ale i dražší variantou je exotické dřevo.

Sporák s udírnou

Do venkovní kuchyně si dejte sporák s litinovými plotýnkami a propojte si jej s udírnou. V domácí udírně můžete péct maso úplně stejně jako v troubě. Maso, které pečete a udíte současně, je opravdová delikatesa. Nezapomeňte si postavit komín. K němu by měla být také do kuchyně přivedená voda a dřez se zabudovaným odpadem. Nezapomeňte také na gril, protože grilování je u nás jasnou jedničkou.

Nábytek do venkovní kuchyně

Nábytek volte podle toho, zda je venkovní kuchyň otevřená nebo zcela uzavřená. Běžné kuchyňské linky přes zimu venku nepřežijí. Kuchyňský kout si postavte z lícových cihel neboli klinkerů, které jsou mrazuvzdorné a nenasákavé. U uzavřených kuchyní lze využít běžný kuchyňský kout nebo jiný nábytek.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.