Jak namíchat fialovou barvu

Nepamatujete si už ze školy správné na míchání barev? Nejde o nijak složitý proces, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dnes se tedy společně podíváme na to, jak na vytvoření fialové barvy.

Které barvy použít na fialovou barvu

Fialovou barvu snadno namícháte pomocí kombinace červené a modré barvy. Vždy je vhodnější přidávat červenou barvu do modré než obráceně. Fialovou barvu totiž tvoří z větší části právě modrá, je proto velmi výhodné zvolit si ji jako barvu základní. Postupným přidáváním červené barvy do modré budete mnohem lépe korigovat tón výsledného odstínu. Obě barvy se vám lépe promíchají, a dostanete kompaktnější fialovou barvu. Půjde však o tmavě fialovou.

Jak na odstíny

Smíchejte purpurovou barvu s malým množstvím tyrkysové a hned uvidíte, jaký je v tom rozdíl. Při použití primárních barev purpurové a tyrkysové barvy vám zajistí mnohem zářivější a živější výslednou barvu. Pokud chcete namíchat bohatší fialovou, přidejte ještě více modré. Pokud chcete tmavší odstín fialové, přidejte do barvy trochu černé barvy. Každou barvu můžete zesvětlit pomocí bílé barvy. Pokud chcete dosáhnout světlejší fialové barvy, přidávejte bílou do barvy vždy postupně.

Kam se hodí fialová barva

Když už víte, jak si můžete fialovou barvu namíchat, podívejte se, kam je vhodné fialovou použít. Je zcela na vás, kde fialovou barvu vymalujete. Velmi dobře pohlcuje teplo a vytváří pocit studeného prostředí. Je perfektní jako kontrastní barva na jednu nebo dvě stěny v místnosti. Efektivně vypadá i na závěsech, kusovém koberci, polštářcích i stínidle lampy.

Fialová a její význam

Jde o mystickou barvu, která je symbolem duchovna, srdečnosti a rozjímání. Vzniká sjednocením dvou zcela odlišných tónů. Červená je energie a modrá klid. Společně vytváří vyrovnanou harmonii. Fialová barva pomáhá při relaxaci i meditaci a má prý i hypnotické účinky. Hodí se i jako barva do ložnice nebo obývacího pokoje. Možná se s trochou odvahy hodí i jako barva do kuchyně.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.