Jak pěstovat plectranthus – nenáročnou balkónovku

Plectranthus  neboli molice nepatří k žádným novinkám. Mnoho druhů plektrantusů pěstovaly už naše babičky jako okrasu i pro jejich užitečné vlastnosti.

Nenáročná rostlina se používá jako balkónová květina do truhlíků. Pochází z Afriky, Austrálie a Oceánie a řadí se do čeledi Labiatae. Říká se mu kostelní kvítko, kadidlo i molice, protože vůní odpuzuje komáry, hmyz i moly.

Plectranthus proti molům i jako bylina

Plectranthus fruticosus se pěstoval jako rostlina na odhánění šatních molů, proto dostal lidový název molice. Celý rod Plektranthus má asi 350 druhů, které rostou v tropech po celém světě. Plektrantusy mají tkáně plné vonných silic, využívají se jako léčivky třeba na revmatické potíže či jako koření. Některé druhy jsou zajímavě vybarvené, listy zdobené, lemované, s barevnou žilnatinou nebo krásně voní.

Převislé odrůdy

Natalský Plectranthus verticillatus roste v polostínu i na slunci. Má okrouhlé bledě zelené listy, které jsou na rozdíl od jiných odrůd téměř lysé. Na plném světle se spodní strany listů barví až do růžova. Plectranthus oertendahlii listy zdobené síťnatou, šedou kresbou a purpurové stonky. Je kompaktnější a hodí se i pro pěstování v bytech. Za dobrou péči vás odmění hrozny bílých květů. Krásný je i Plectranthus celeoides.

Plectranthus celeoides

Krásné listy i květy

Pyskaté květy složené do bohatých květenství v nejrůznějších odstínech fialové, růžové, modré nebo bílé barvy jsou okouzlující. Africké druhy Plectranthus esculents a Plectranthus edulis vytvářejí podzemní hlízy, které se v tropech sklízejí pod názvem kafferské brambory a konzumují. Převislé odrůdy se hodí do balkonových truhlíků a nádob na terasy. Plectranthus marginatus má dekorativní listy, které mají široké, krémově bílé okraje. Krásný je i Plectranthus madagascariensis Variegated Mintleaf, Plectranthus amboinicus Nico a Variegatus, Plectranthus strigosus Jessica a Plectranthus hybrid Mona Purple.

Plectranthus madagascariensis Variegated Mintleaf

Bohatý růst

K nejběžnějším patří Plectranthus fruticosus či druh forsteri. Vadnoucí větévky se věší do šatních skříní jako přírodní odpuzovače molů. Má rychlý růst a snadno vyplní v zahradních záhonech hluchá místa. Jeho květy jsou levandulové v bohatýchhroznech. Plectranthus může být v truhlíku jako solitéra nebo třeba s pelargóniemi nebo petúniemi, kdy vytváří krásný květinový kontrast.

Podmínky pro pěstování

Daří se mi na slunci i v polostínu, ostré slunce mu způsobuje hnědé skvrny na listech. Rostlina je vysoká 15 až 25 cm, převislé druhy tvoří šlahouny až 2 metry. Vhodné jsou samozavlažovací truhlíky a závěsné květináče, kde vynikne převis. Potřebuje hojnou zálivku, zvláště v horkých dnech, jinak mu začnou opadávat listy a přihnojovat univerzálním hnojivem 1 x za 14 dní od dubna do září.

Plectranthus Mona Purple

Možení a přezimování plectranthusu

Množí se řízky a odstřiženými výhonky, které zakoření ve vodě, stejně jako avokádo z pecky. Dobře snáší řez a skvěle obráží. Má rád dostatek světla a tepla, proto se mu na balkónech daří. Bujný růst ukončí až příchod podzimních mrazíků. Plectranthus přezimuje při teplotě 12 stupňů, nejlépe ve skleníku. Pokud nemáte vhodné podmínky, na jaře koupíte mladé rostlinky za příznivou cenu.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.