Pásový opar – příznaky a jak ho léčit

Vir Varicella zoster virus sice způsobuje plané neštovice, ale je také současně původcem velmi nepříjemného onemocnění s puchýřky na těle, které se nazývá pásový opar.

Přestože nám po prodělání planých neštovic zůstává trvalá imunita, virus Varicella zoster virus stále přežívá v nervových gangliích a při oslabení organismu může lehce dojít k jeho opětovné aktivaci. Pak vzniká pásový opar s puchýřkovitou vyrážkou na kůži, nejčastěji na břiše, zádech, hrudníku a zádech. Někdy ovšem virus napadne i oční rohovku a hrozí oslepnutí. Proto je třeba ihned vyhledat lékaře. Tato nepříjemná nemoc postihuje především oslabené a také starší jedince.

Co je pásový opar

Pásový opar je velmi bolestivé infekční virové onemocnění, způsobené virem Varicela, které postihuje většinou osoby nad 50 let věku a častěji jsou to ženy. V ČR je ročně hlášeno asi 6 500 případů, údaj je však velmi pravděpodobně dost podhodnocený. Jiná herpetická onemocnění způsobující opar na rtech či genitáliích, jsou způsobena odlišným původcem, a to virem Herpes simplex.

Příznaky a projevy pásového oparu

  • patří svědění
  • bolest
  • celková únava
  • horečka
  • zimnice
  • výsev vyrážky, která má tvar puchýřků a vysévá se v pásech

Další vývoj nemoci a komplikace

Puchýřky se po několika dnech změní ve strupy. Při nestandardním průběhu může dojít pouze k zarudnutí kůže bez výsevu puchýřků, případně postižená místa jenom bolí a k výsevu puchýřků nakonec vůbec nedojde. Často je také pociťována bolest i po zaschnutí puchýřků, a ta trvá až do doby, než se nervová zakončení v kůži zase znovu vzpamatují. Při napadení motorických nervů mohou vznikat dokonce parézy neboli obrny svalů. Při napadení obličeje může dojít k obrně trojklanného nervu a při napadení oka hrozí oslepnutí.

Léčba pásového oparu

Pásový opar se obvykle léčí acykloviry, jako je například Zovirax. Přípravek se užívá nejčastěji v tabletách, v závažnějších případech je však podáván spíše injekčně, a to navíc přímo do žíly. Jako podpůrná léčba se používají masti s obsahem idoxuridinu a také se dávají léky proti bolesti nebo kortikoidy. Léčbu pásového oparu je nutné svěřit do rukou odborníků a vyhnou se tak zmíněným komplikacím. Navštivte lékaře co nejdříve, ať může rozhodnout o formě léčby.

Přenos a zdroje nákazy

Původce pásového oparu Varicella zoster virus neboli Herpes zoster virus, je stejný jako u planých neštovic. Nákaza virem planých neštovic proběhne často již v dětském věku. Po prodělaných planých neštovicích zůstává v těle spící virus, který se i po dlouhých letech může znovu aktivovat a způsobit pásový opar. K aktivaci viru dochází následkem oslabení imunity vnějšími vlivy, jako je stres, slunce či fyzická námaha, nebo vnitřními faktory, třeba v důsledku nemoci a léčby oslabující imunitní systém. Zdrojem nákazy je infikovaný člověk. Nemocní pásovým oparem jsou infekční pro své okolí právě v době výsevu puchýřků.

Očkování proti pásovému oparu

Proti viru dokonce v současné době existuje očkování, které však nehradí pojišťovna. Očkování chrání proti planým neštovicím a nedokáže zatím stoprocentně zabránit vzniknutí pásového oparu při celkovém oslabení organismu.

1/5 - (1 vote)

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.