Jak vyrobit vánočního skřítka

Vánoční skřítci jsou roztomilí, vousatí, s nosem ve tvaru bambulky a čepicí naraženou přes oči. Malé roztomilé vánoční postavičky, které milují děti i dospělí, rozzáří vaše Vánoční svátky. Zkuste si je doma také vyrobit.

Typickými barvami charakterizující severské vánoční skřítky je červená, bílá a šedá. Vánočním skřítkům můžete vytvořit i ženský protějšek. Vánoční skřítkové s dlouhýma nohama a dlouhou čepicí s bambulí naraženou přes oči vypadají skvěle třeba usazeni na poličce, parapetu okna nebo krbové římse. Každý skřítek může vypadat trochu jinak, vše záleží pouze na vaší fantazii

Kde se vzali vánoční skřítci

Kouzelní pidimužíci se k nám dostali ze Švédska, kde dárky rozdává právě vánoční skřítek s dlouhým hustým plnovousem a špičatou čepicí. Rychle si našli cestu do našich domovů stejně jako populární, čistý, severský styl využívající tlumené barvy a přírodniny, bíle svítící světelné řetězy, lucerničky a svíčky, ale i bílí losi a jeleni. Vánoční skřítci ke svátkům patří stejně jako třeba adventní věnec.

Šitý vánoční skřítek

Skandinávci jsou šetrní a milují obnovitelné materiály. Nepoužívají dekorace z plastu, ale hlavně textilní ozdoby, které vypadají nadčasově a mají dlouhou životnost. Zkuste si vyrobit látkového skřítka, který bude součástí sváteční atmosféry klidně i několik let. Vánoční skřítek ve skandinávském stylu můžete být ušitý třeba z filcu. K výzdobě můžete přidat i vánoční ozdoby z papíru.

Látkový skřítek jako vánoční dekorace

Co budete potřebovat:

  • Látkový pytlík nebo starou ponožku ve vhodné barvě
  • Suchou rýži
  • Různé odstřižky látek nebo filcu
  • Výplň z dutého vlákna nebo jiný vhodný materiál na vycpání
  • Vatu nebo hotové fousy, které zakoupíte v kreativních potřebách
  • Bavlnky
  • Jehlu a nit
  • Lepicí tavnou pistoli

Postup:

Naplňte pytlík nebo ponožku suchou rýží do tvaru pravidelná koule a zavažte. Zbytek ponožky pak můžete odstřihnout. Vytvoříte tak tělo skřítka. Na výrobu končetin si připravte vždy 2 stejné kousky látky, které sešijete k sobě do tunýlku, který bude sešitý z jedné strany. Tunýlek obraťte naruby a naplňte dutým vláknem nebo odstřižky látek a otvor sešijte. Takto vyrobte 2 ručičky, 2 nožičky a nos. Veškeré končetiny přišijte k tělu skřítka.

Vousy nalepte na horní část těla a na ně přilepte nebo přišijte nos. Pokud chcete ženský protějšek, vyrobte si skřítka s copánky. Zapleťte je z několika pramínků bavlnek, zavažte stužkou a připevněte. Z trojúhelníkového kousku látky nebo filcu vytvořte kornout do tvaru čepice a přilepte k hlavě tak, aby se spodní okraj dotýkal nosu. Vánočního skřítka dozdobte knoflíky, opaskem nebo třeba poutkem k zavěšení.

Výroba vánočních skřítků

Roztomilí skřítci jsou všude v obchodech s bytovými doplňky, na vánočních trzích i tržištích. Pokud jste manuálně zruční, můžete se pustit do jejich vlastnoruční výroby. Vánoční skřítci a trpaslíci se hodí do každé domácnosti, jsou krásní jako vánoční výzdoba, děti je milují a jako dárek potěší i vaše blízké.

5/5 - (1 vote)

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.