Jak namíchat zelenou barvu a jak ji použít?

Barvy si zvládnete namíchat i sami. Pokud třeba nechcete v obchodech s barvami využít míchací centra, která vám namíchají vámi zvolenou barvu, můžete začít s mícháním sami.

Teorie barev

Pro míchání určitých odstínů barev nám pomůže barevný kruh. V jeho středu najdete základní neboli primární barvy, které nelze namíchat a musíte si je zakoupit. Patří mezi ně červená, modrá a žlutá barva. Můžete si je pak dál tónovat na světlejší či tmavší odstín. Kolem primárních barev jsou v barevném kruhu umístěny sekundární barvy, které vzniknou smícháním primárních barev. Je to oranžová, zelená a fialová barva. Mícháním primárních a sekundárních barev vznikají další odstíny jednotlivých barev.

Zelená je sekundární barva

Zelenou sekundární barvu získáte smícháním dvou primárních barev, tedy barvy modré a žluté. Čím více žluté barvy přidáte, tím získáte světlejší odstín zelené barvy. Čím více modré barvy přidáte, tím více chladnější a tmavší odstín zelené barvy dostanete. Pokud do barvy přidáte trošku barvy, která leží na barevném kruhu přímo naproti barvě, kterou chcete natónovat, utlumíte její jas, ale sytost barvy se nezmění.

Jak namíchat odstíny zelené barvy

Není vhodné přidávat světlou barvu do tmavé, ale raději tmavou barvu velmi opatrně přimíchávat po malém množství do světlé a důkladně ji vždy promíchat. Pokud barvu zředíte bílou barvou, získáte jasnější, světlejší a méně sytý výsledný odstín. Zkuste si správný poměr nejdříve odměřit v malém množství a vyzkoušet na kusu papíru nebo bílého kartonu. Pokud budete spokojeni, pusťte se do míchání velkého množství barvy.

Výmalba stěn zelenou barvou

Pokud použijete zelenou barvu v kuchyni, podpoříte tím chuť k jídlu. Zelená barva do kuchyně a koupelny by měla mít jasnější odstín, v barvě mentolu, máty nebo s nádechem do žluté. Barva do ložnice, v místnostech určených k relaxaci, odpočinku a spánku, má být v tlumenějších odstínech zelené. Jasně zelená barva podpoří přírodní vzhled. Hodí se do moderních i tradičních domácností či rustikálního stylu. Do jasných barev laďte doplňky a větší část interiéru ponechte v neutrálních a přírodních barvách dřeva, bílé, šedé, béžové, hnědé nebo černé barvy.

Zelené doplňky a dekorace

Do větších prostor můžete dát i větší světle zelenou sedací soupravu a křesla, které zjemníte dekami, plédy a polštářky v neutrálních odstínech. Sytě zelenou barvu použijte na doplňky a dekorace, které jsou cenově dostupné a snadno vyměnitelné. Například koberce, závěsy, lampičky, deky, polštářky, nádobí, vázy a kuchyňské spotřebiče.

Oblíbené kombinace se zelenou barvou

Vyzkoušejte svěží kombinace zelené se žlutou či oranžovou barvou. Částečně zelený interiér lze kombinovat se svěžími doplňky ve žluté či oranžové barvě. Při volbě správných a vzájemně ladících odstínů je hezká kombinace zelené barvy s modrou. Nedoporučujeme kombinaci výrazných barev, jako je výrazná zelená a červená.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.