Co znamenají symboly pro praní prádla?

Způsoby praní na prádle označuje nakreslená vanička. Velmi důležité je číslo napsané uvnitř, které určuje maximální teplotu oblečení během praní.

Vanička však není ani z daleka jediným symbolem na prádle. Informace k žehlení označuje žehlička, která má uvnitř opět čísla nebo různý počet puntíků, udávající výšku teploty. Pokud je přeškrtnutá, prádlo nikdy nesmíme žehlit!  Sušení v bubnové sušičce po praní nám na štítku označuje čtverec s kruhem uvnitř. Některé oděvy, jako sportovní oblečení nebo spodní prádlo se nedoporučuje do sušičky dávat. Způsoby bělení chlórem pak na štítku označuje trojúhelník a způsoby chemického čištění zase kruh.

Co je tabu

Mnoho druhů spodního a sportovního prádla se vůbec nesmí chemicky čistit a bělit. Přeškrtnutí symbolu takzvaným Ondřejovým křížem nám jasně dává zákaz použití způsobu, který přeškrtnutý symbol na štítku u oděvu znázorňuje. Čára pod vaničkou nebo kruhem zase znamená, že zpracování při praní a čištění musí být mnohem jemnější a šetrnější. Přerušovaná čára pod vaničkou je znakem mírného postupu praní při 30 až 40 °C. Vždy se proto řiďte uvedenými symboly pro údržbu oděvů.

Než začnete s praním, čištěním a žehlením

Jemné spodní prádlo, sportovní oděvy a oblečení ze speciálních materiálů, jako je třeba kašmír, hedvábí, bavlna nebo viskóza, vyžadují speciální péči, takže si nenechte ujít sledování štítků se symboly údržby, dbejte na výběr správných pracích programů, pracího přípravku a dodržování doporučených pravidel.

Jak začít

Rozdělte si prádlo před praním na bílé, černé, barevné a jemné. Pozorně čtěte pokyny na každé etiketě. Někdy je nutné zvolit program pro jemné prádlo, teplotu 30 °C a prací prostředek na jemné, bílé, barevné a černé prádlo, nebo třeba na vlnu. Ten pomůže zachovat tvar i barvu. Na jemné tkaniny nepoužívejte aviváž. Poškozuje jemná vlákna spodního prádla i sportovních oděvů a bílé prádlo po něm žloutne. Jemné prádlo sušte na ručníku na rovné ploše, nesušte v sušičce a nežehlete.

Symbol a zkratky použitých materiálů

  • PAM – polyamid
  • PA – polyacryl
  • PES – polyester
  • PU – polyuretan
  • WO – vlna
  • CV – viskóza
  • CO, BA – bavlna
  • PP – polypropylén
  • PTFE – polytetrafluorethylen neboli GTX membrána

Jak prát a sušit prádlo

Bavlnu lze prát v pračce na 40 až 60 °C, bílé materiály často i při vyšších teplotách a bělit. Žehlete vždy jen podle označení na žehličce. Len se pere v pračce maximálně na 40 °C a viskóza na 30 °C a žehlí se na nižší teploty. Hedvábí se doporučuje spíše chemicky čistit, obzvláště pevné doupiony, burety a tafty, které při styku s vodou ztrácí pevnost a lesk. Perte je jen ručně se speciálními pracími prostředky pro jemné prádlo, jen krátce a v chladné vodě. Velmi jemně ve vodě prádlo promačkejte, vymáchejte v chladné vodě se lžičkou vinného octa, pak zabalte do ručníku a opatrně vymačkejte vodu. Žehlete z rubu na nízkou teplotu ještě lehce vlhké a nekropte ani nenapařujte.

4.7/5 - (16 votes)

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.