Jak se jednou pro vždy zbavit lupů

I když jsou lupy úporné, můžete se jich zbavit. Musíte nejdříve najít jejich příčinu jejich tvoření a pak správné řešení. Zásadní je používat vhodnou kosmetiku a současně upravit některé návyky. Jak se lupů nadobro zbavit?

Co jsou lupy

Lupy se tvoří z odumřelé pokožky hlavy a pomocí malých šupinek nám vlasová pokožka dává najevo, že není něco pořádku. Lupy ve vlasech bývají projevem špatné péče nebo životosprávy. Důležité je zjistit, zda máte mastné nebo suché lupy. Suché lupy mají podobu malých bílých šupinek a odlupují se od kůže i vlasů. Mastné lupy jsou větší, mají nažloutlou barvu a drží se u pokožky hlavy. Jsou spojené s rychle se mastícími vlasy a nadměrnou tvorbou kožního mazu.

Jak lupy vznikají

Příčinou lupů je přemnožení kvasinek vyskytujících se v naší pokožce. Kůže reaguje nadměrným odlupováním, tedy lupy. Současně může vznikat nadměrná produkce kožního mazu. Svou roli ale hraje spousta dalších faktorů. Je třeba zjistit, co tvorbu lupů odstartovalo a co je způsobuje. Nezáleží na tom, zda máte krátký účes, dlouhé vlasy nebo mikádo.

Nejčastější příčiny

 • nevhodná vlasová kosmetika
 • časté česání
 • používání příliš velkého množství vlasových přípravků
 • časté fénování vlasů horkým vzduchem
 • převaha tučných, mastných a sladkých jídel, nedostatek vitaminů a minerálů
 • seboroická dermatitida – projevy mohou být i na obličeji

Přípravky proti lupům

 • Na mastné lupy zvolte speciální šampon proti mastným lupům Vichy Dercos Anti-Dandruff, který reguluje jejich tvorbu, zanechá vlasy lesklé, hebké a pomáhá proti nepříjemnému svědění.
 • Na suché lupy zvolte šampon Goldwell Dualsenses Scalp Specialist a jeho účinek posilte dalšími produkty ze stejné řady. 
 • Šampon Alpecin Hair Energizer Aktiv Shampoo A3 působí proti lupům, posiluje vlasové kořínky a růst nových zdravých vlasů.
 • REVALID Šampon proti lupům obnovuje přirozenou rovnováhu vlasové pokožky, pečuje o ni, čistí ji a zabraňuje tvorbě lupů. Extrakt z kopřivy zklidňuje pokožku, zmírňuje svědění a je pro každodenní použití. Piroctone Olamine působí proti podráždění pokožky. Kyselina undecylenová omezuje množení kvasinek rodu Malassezia. Panthenol stimuluje růst dermálních fibroblastů, urychluje obnovu buněk, hydratuje a hojí. Alantoin zklidňuje pokožku hlavy, podporuje růst buněk a zlepšuje regeneraci pokožky.
 • Kondicionér Bioderma Nodé K pomůže šamponu odstranit lupy a zklidní citlivou pokožku.
 • Maska proti lupům Maria Nila Head and Hair Heal 1x až 2x týdně posílí účinky dalších přípravků proti lupům a působí proti vypadávání vlasů.
 • Vlasové tonikum Eucerin DermoCapillaire nebo vlasový peeling Kérastase Fusio Apaisant odstraní odumřelou kůži i stylingové přípravky.
 • Suché i mastné lupy odstraňuje 4týdenní kúra Kérastase Specifique a obnoví zdraví i pružnost vlasové pokožky.

Jak pečovat o pokožku hlavy a vlasy

Umývejte si vlasy méně často. Pokožku hlavy při mytí zbytečně nedrážděte a jen jemně masírujte. Pečlivě opláchněte všechny přípravky vlažnoustudenou vodou. Vlasy fénujte co nejméně a chladným vzduchem. Vsaďte na pestrou a vyváženou stravu s dostatkem vitaminů a minerálů. Vyhněte se příliš tučným, mastným a sladkým pokrmům. Na mastné vlasy pomůže i trvalá.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.