Jak se zbavit vlhkosti v bytě krok za krokem

Máte doma hodně vlhko? Zkuste se zbavit vlhkosti pomocí různých rad, přípravků, chemie i správného větrání. Příčinou plísně bývá i nadměrná vzdušná vlhkost.

Optimální vlhkost v bytě

K uhlídání správné vlhkosti vám pomůže vlhkoměr. Ideální rozpětí vlhkosti je mezi 40 % a 50 %, v zimě 45 – 60 % a v létě 40 – 55 %. Nad 65 % už hodnota vlhkosti může poškodit vaše zdraví i majetek. Vlhkost v bytě se zvyšuje i s počtem osob, dýcháním, mytím, vařením, chovem rybiček, sušením prádla i zaléváním rostlin.

Intenzivní větrání

I v zimě se doporučuje rychle a intenzivně větrat. Pokud nemáte vlhkoměr, sledujte skleněné tabule oken. Když se zarosí, vyvětrejte, jinak se usazuje vlhkost i ve zdivu, vzniknou vlhké mapy a plísně. V létě můžete větrat libovolně dlouho, na jaře a na podzim 10 – 20 minut, v zimě 6 minut i v mrazech s oknem dokořán minimálně 3x denně. Ideální je vytvořit průvan.

Mechanické pohlcování vlhkosti

Mechanicky vlhkost lapají absorpční a kondenzační odvlhčovače, které ochlazují, nebo ohřívají vzduch, který zachycují do nádob. Odvlhčovač vzduchu se zapojuje do elektrické sítě, prohání vzduch přístrojem a vysouší ho. Vybírejte úspornější a tišší přístroje. Jsou velmi efektivní a několik litrů zachytí už za jeden den. V mnoha případech jsou jedinou možností, jak se vlhkosti a plísně zbavit a předcházet jí.

Chemické pohlcování vlhkosti

V případě vlhkosti v malých prostorách nebo jen mírně zvýšené vlhkosti poslouží i malý odvlhčovač. Do plastové krabičky se umístí prášek nebo solná tableta, která pohlcuje vlhkost a ukládá ji do nádobky. Do skříní a potravinových komor stačí i pohlcovače na bázi silica gelu. Náplň se doplňuje. Ceresit Aero 360 má základnu přizpůsobenou proudění vzduchu a příznivou cenu.

Jak předcházet tvorbě plísní

Plísně se nejvíce vytvářejí na podzim a v zimě, kdy méně větráme. Mají rády vlhko a teplotu 20 – 25 °C. Celoročně bývají největší potíže v koupelnách a sklepech, nebo v místnostech v blízkosti nesprávně postavených okapových systémů.

Digestoř, ventilátor a větrání

Do koupelny dejte ventilátor a do kuchyně digestoř. Zde se vytváří nejvíce vodní páry. Odvětrávání zvolte, pokud zapomínáte větrat po každém vaření nebo koupání či sprchování. Využijte axiální ventilátor a digestoř a pravidelně je spouštějte.

Vysušení stavby

Plísně vznikají při nedostatečném vysušení budovy po výstavbě, výmalbě, rekonstrukci a narušeném vodovodním potrubí. Dokonale uzavřenou stavbu vysušte profesionálním vysoušečem, ať se vlhkost neusazuje ve zdech i nábytku.

Větrání a průtok vzduchu

Budovy se zateplují a vybavují plastovými okny, která jsou vzduchotěsná. Vlhký vzduch v zimě zůstává v místnostech a vlhkost kondenzuje na stěnách. Proto je nutné častěji větrat a využívat mikroventilaci pro zajištění proudění vzduchu.

Termokeramický nátěr

Zvolte nátěr odolný proti plísni a termokeramický nátěr, který reguluje vlhkost v místnosti, přizpůsobuje se vlhku i teplu aje dostatečně prodyšný. Nátěr ThermoShield s chytrým systémem membrán udrží vlhkost v bytě kolem 55 %.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.