Kvasinková infekce vyžaduje dlouhodobý a náročný léčebný proces. Prevence spočívá v omezení sladkostí a bílé mouky i ve zvýšení imunity. Organismus posilují také některé rostliny a houby.
Infekce vyvolávají jednobuněčné mikroorganismy, tedy kvasinky rodu Candida, proto se onemocnění říká kandidóza. Postihuje ženy, muže i děti. U žen jde často o vaginální infekce, kvasinky napadají i střeva, jícen, žaludek, ústa, kde se projevuje bílý povlak na jazyku, pokožku a všechny sliznice v těle. Tělo žije s kvasinkami v symbióze a infekce vznikají v době jejich přemnožení.
Nejčastější příznaky při přemnožením kvasinek
- Únava a únavový syndrom
- Bolesti kloubů
- Chronické trávicí a dýchací obtíže
- Chronická rýma a kašel
- Alergie
- Nadýmání
- Průjmy
- Záněty střeva
- Záněty pohlavních orgánů
- Zápach z úst
- Kožní problémy
- Plísně nehtů
- Poruchy paměti
- Deprese
Čemu se vyvarovat při náchylnosti ke kvasinkové infekci
- Při snížené odolnosti organismu po nemocích, chemoterapii, častých antibioticích, diabetu
- Při častém koupání v chlorované vodě
- Při špatné životosprávě, nadbytku sladkostí a bílého pečiva
- Při dlouhodobém stresu a psychickém a fyzickém vypětí
První pomoc při kvasinkové infekci
Hlavní potravou po kvasinky jsou cukry, proto je třeba vyloučit sladkosti i bílou mouku ze stravy. Zaměřte se na zdravé snídaně. Pomáhá dostatek tekutin, nejlépe čisté a neperlivé vody, které zrychlují odstraňování škodlivin. Vhodnou podporou jsou bylinky, zelené potraviny a houby, které zvyšují imunitu a snižují kyselost těla. Kyselé prostředí je totiž ideální pro růst kvasinek. Pomáhá zvýšená konzumace cibule, česneku a křenu, grapefruitová jadérka i lichořeřišnice.
Penízovka sametonohá – Flammulina filiformis
Drobná houba s kloboučkem 3 cm, který je v mládí polokulový, hebce sametový, později plochý, žlutooranžový až medový. Sbírá se v lese, u potoků, v zahradách a ovocných sadech. Roste v trsech a sbírá se celá plodnice. Upravuje se stejně jako hlíva, připravuje se z nich nálev nebo tinktura. Posiluje imunitu, zabraňuje množení kvasinek, zlepšuje stav při diabetu, ischemické chorobě srdeční, chronických poruchách funkce slinivky břišní i ekzému. Podobné účinky má houba šiitake.
Bříza bělokorá – Betula pendula funguje jako drenáž, urychluje odplavování toxinů a odpadních látek. Z březových listů se dá připravit nálev nebo tinkturu, anebo si ji koupit pro záruku účinných látek.
Ořešák černý neboli ořešák americký – Juglans nigra
Výtažky z pupenů stimulují obranné reakce organismu proti virům, bakteriím a parazitům, jsou prevencí i způsobem pro pročistění střev od kvasinek a dalších škodlivých mikroorganismů. Tinktura se dá koupit nebo připravit i z nezralých plodů ořešáku. Sekané měkké plody zalijte 40% alkoholem v poměru 1 díl ořechů na 3 díly alkoholu a 3 týdny louhujte. Užívá se 1 lžička na noc 3 týdny.
Lékořice lisá – Glycyrrhiza glabra, původem ze Středomoří, zplanila na jižní Moravě. Pěstuje se na záhonech a zpracovává se šestiletý oddenek. Působí proti kvasinkám, při potížích se žaludkem, revmatologických potížích a alergiích.
Červené lapacho – Tabebuia impetiginosa
Vnitřní část červené kůry se využívá proti virům, bakteriím, plísním a kvasinkám i boreliím. Doporučuje se proti nádorům, chřipce, bronchitidě, nachlazení, astmatu i zánětu žaludku. Má silné protizánětlivé účinky a podle výzkumů působí i při Hodgkinově a Parkinsonově chorobě.
Nejčastější dotazy
Prevencí i doplňkem léčby je zvýšená konzumace cibule, česneku a křenu, které jsou přírodními antibiotiky a působí i proti kvasinkám. Extrakt z grapefruitových jadérek také brzdí bujení kvasinek, bakterií i virů.