Jak pečovat o orchidej?

Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Vyžaduje však speciální péči. Zkuste to podle našich rad. Nejdůležitější je vhodná zálivka, květináč a místo.

Orchidej rodu Phalaenopsis je nejtypičtější odrůdou a je v široké škále podob. Květy mohou mít bílou, růžovou, žlutou, fialovou a jinou barvu, s čistým, pruhovaným nebo skvrnitým vzorem.

Jak se starat o orchidej

Podíváme se na péči o orchidej v jednotlivých bodech. Teplota v místnosti celoročně nesmí klesnout pod 18 °C. Při správné péči vydrží kvítky na orchideji i 3 měsíce. Po odkvětu ze stvolu jen oberte suché květy. Často ještě obrazí do boku. Nestříhejte ho a odstraňte až přirozeně seschne.

Přesazení orchideje

Odborníci doporučují po zakoupení květinu přesadit. Substrát by měl být vzdušný, proto zakupte speciální substrát na orchideje. Nikdy nevolte univerzální směs nebo substrát s příměsí rašeliny. Přesazují se ve chvíli, kdy prorostou kořenový bal.

Průhledný květináč

Transparentní květináč, skrz který jsou vidět kořeny, umožní kontrolu nad jejich stavem. V kořenech probíhají fotosyntetické procesy. Zakrytí neprůhledným obalem rostlinu nijak neohrozí. Pokud ale dovolíte světlu, aby květináči ke kořenům pronikalo, rostlina bude lépe zpracovávat živiny a tím i lépe prospívat.

Vhodné stanoviště

Pro orchidej je nutné vybrat správné místo. Nejvhodnějším místem jsou místnosti orientované na východ, kde na květiny dopadá jen ranní slunce. Můžete je dát i na okenní parapet na okně na sever. Jižně či západně orientovaná okna vyžadují stínění, aby rostlina nebyla vystavena přímému slunečnímu záření.

Styl zálivky

Dopřejte orchidejím zálivku jednou až dvakrát týdně. Na několik hodin ponořte rostlinu i s květináčem do nádoby s odstátou vodou a nechte ji tam i přes noc. Pak nechte květináče řádně okapat a dejte na své místo. V misce pod orchidejí nesmí stát voda, jinak jí uhnijí kořeny a uhyne. Vhodné je rostlinu mimo květy i rosit.

Hnojení orchidejí

Orchideje můžete přihnojovat od jara do podzimu jednou týdně společně se zálivkou, nebo přidáme rosení na list. Zakupte přímo hnojivo pro orchideje.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.