Bílý povlak na jazyku: Co z toho vyvodit?

Naše tělo nám umí dát různými projevy najevo, co se s ním děje. Podle toho lze diagnostikovat různé potíže. V mnoha případech se sice neobejdete bez vyšetření na specializovaných přístrojích, kdy je třeba pacienta pořádně prohlédnout lékařem, ale často si můžete podle jazyka řadu možných zdravotních potíží rychle a snadno určit sami. Co nám může povlak na jazyku signalizovat a kdy je třeba zpozornět?

Preventivní čištění jazyka

Nejen na zubech, ale i na jazyku se mohou zachytávat drobné částečky jídla a množit bakterie. Pravidelné čištění jazyka přispívá k předcházení infekcím ústní dutiny. Běžný bílý povlak jazyka snadno kartáčkem odstraníte, pokud je však jazyk bílý i po čištění, může to být signál, že právě není s vaším tělem něco v pořádku. Výrazně bílý jazyk nebo různě bílé skvrny na jazyku mívají i kuřáci či alkoholici.

Bílý povlak na jazyku nejen při infekcích ústní dutiny

Bílý jazyk může být signálem přicházejících nebo již existujících zdravotních potíží, zejména pokud tělo bojuje s angínou. Jazyk je dobré pravidelně čistit i doma. Během dentální hygieny a preventivních prohlídek u zubaře na to býváme často upozorňováni. Na to existují speciální stěrky. Některé zubní kartáčky mají hrubší povrch ze zadní strany. Jazyk si pro udržení zdraví čistěte alespoň 1x denně.

Streptokoková nebo virová infekce

Pokud vás trápí bílý povlak na jazyku a bolest v krku, na vině je pravděpodobně streptokoková infekce v dutině ústní. Nejčastěji angína, tedy infekční zánět krčních mandlí. Přidat se mohou komplikace a různé infekce dýchacích cest, které způsobují bílý povlak na jazyku, ale i červené tečky. Mohou to však být i kvasinky na jazyku.

Bílý jazyk jako signál kvasinkové infekce

Jakmile začne být bílý povlak na jazyku stále silnější a odstraňuje se mnohem hůře, může to být příznak nějakého druhu probíhající infekce, zejména kvasinkové infekce. Podobné infekce v ústech se často mohou objevovat v důsledku léčby antibiotiky, které v těle likvidují nejen škodlivé, ale i prospěšné bakterie. Jakmile zahubí běžnou bakteriální mikroflóru v těle, často se rozhodí i bakteriální rovnováha v těle. Bílý jazyk může znamenat i zhoršenou funkci trávicího aparátu. Upravte svou životosprávu a přidejte probiotika, prebiotika a laktobacily.

Mapovitý jazyk

Mapovitý jazyk neboli lingua geographica, kdy se na jazyku objevují místa s bělavým povlakem, která střídají se zarudlá, ostře ohraničená ložiska, mohou být někdy spojena s probíhajícím autoimunitním onemocněním, která se těžko odhalují.

Orální lichen planus

Bílý povlak na jazyku se tvoří i při onemocnění s názvem lichen planus. Tato subakutně či chronicky probíhající nemoc může postihnout jazyk, kůži, vlasy, nehty, sliznici dutiny ústní i sliznice pohlavních orgánů. V ústní dutině se kromě bílého povlaku na jazyku objevují také zarudlé boláky.

Leukoplakie

Pokud bílý povlak na jazyku odolává jakémukoliv způsobu čištění, má ostré ohraničení a spíše se rozšiřuje, než aby se zmenšoval, sliznice se ztlušťuje a časem rohovatí. Bílý povlak se pak označuje jako leukoplakie. Hustý bílý povlak je na jazyku, dásních a na vnitřním povrchu ústní dutiny. Nelze ho sloupnout ani seškrábnout. Některé formy jsou spojeny s virovými infekcemi a mohou vést k nádoru. Proto je nutné vyhledat lékaře, pokud máte silný bělavý povlak sliznice v ústech.

Další možné příčiny

  • podráždění jazyka
  • poranění jazyka při kousnutí se
  • některé zákroky při ošetřování zubů
  • konzumace alkoholu
  • kouření nebo žvýkání tabáku
  • užívání některých léků
  • syfilis, kdy bílý povlak doplňují boláky v puse
  • další onemocnění

Při diagnostice lékař zjistí vaši anamnézu, pravidelnost čištění zubů a jazyka, kouření, četnost pití alkoholických nápojů a užívání léků. Zeptá se na zdravotní problémy, s nimiž se v současné době potýkáte nebo jste měli v minulosti.

Následuje základní vyšetření, které často doplní stěry z dutiny ústní, které lékař odešle na mikrobiologické testy, které pomohou odhalit přítomnost kvasinek. Při podezření na leukoplakii se z bílého ložiska odebírá vzorek na histologické vyšetření, které pomůže prokázat nebo vyloučit přednádorové změny.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.