Jak poznat lháře a manipulátora?

Asi každý z nás občas zalže. Jak ale poznat profesionálního lháře a manipulátora? Zaměřte se zejména na typologii obličeje, mimiku a řeč těla, podle kterých můžete notorického lháře odhalit a poznat, že s vámi manipuluje. Jak poznat manipulace ve vztahu partnerském, kolegiálním či přátelském?

Neverbální komunikace

Podle neverbální komunikace můžeme poznat lháře podle znaků v jeho obličeji. Charakteristickým rysem jsou vodorovné vrásky na čele a silnější středová čára mezi očními víčky. Chronický lhář má většinou lomené obočí směrem ke konci, užší oči, úzké rty a dlouhý ostře řezaný nos s malými úzkými nosními dírkami.

Mimika a řeč těla

Jak poznat lháře? Důležitá je mimika a řeč těla. Mužská řeč těla a dámská řeč těla se také trochu liší. Někteří lháři jsou si typických znaků však dobře vědomi a nevyhýbají se očnímu kontaktu, což mate, protože je to pro lháře typické.

  • Nevědomý lhář se očnímu kontaktu vyhýbá, otáčí hlavu a většinou se mu potí ruce.
  • Profesionální chronický lhář vědomě oční kontakt fixuje a má pronikavý pohled.
  • Typickým znakem, jak poznat manipulátora, je, že při každém klamání se oběma typům zrychlí dýchání a tep.

Aktivní lichocení

Lichotky jsou pro manipulátory typické a jsou znakem, jak poznat lež. Většinou mu neodmítnete jeho žádost o pomoc. Manipulátor si lichotkami připraví půdu a pak vás začne využívat. Jestliže vám začne někdo okatě nadbíhat, mějte se na pozoru.

Vzbuzování pocitů viny

Velmi snadné je manipulovat s tím, kdo se cítí provinile. Aby vše napravil, vyhoví jakékoli žádosti. Mějte se proto na pozoru před osobami, které se ve vás opakovaně pokoušejí probouzet pocit viny. Pravděpodobně po vás budou něco chtít.

Nucení do unáhlených rozhodnutí

Každý manipulátor si vynucuje rychlé rozhodování. Emoční manipulátor to dělá hlavně u emočních záležitostí. Nenechte se tlačit do nejistých rozhodnutí a nechte si čas. Nesouhlaste s ničím dříve, než jste si svým rozhodnutím opravdu jistí.

Předstírání bezmocnosti, zoufalství a uraženosti

Toho, kdo je nešťastný a potřebuje naši pomoc, je nám většinou líto a snažíme se mu pomoci. Manipulátor to ale ve skutečnosti jen hraje a chce získat naši pozornost a péči, i když tak často jedná nevědomky. Obětí se ale stáváme my.

Kladení důrazu na slib

Ukázkové je manipulátorů trvání na našich slibech a výrocích. My pak nechceme být za lháře. Pokud se to děje před dalšími lidmi, je to jasná ukázka manipulace. Nenechte se vtáhnout do soukromých debat před ostatními a neustupujte.

Rušení v nevhodném okamžiku

Ve chvíli, kdy nemáme čas, jsme přístupnější, protože nemáme čas se dohadovat. Častoraději souhlasíme, abychom se manipulátora rychle zbavili a mohli pokračovat v důležitějších činnostech. Při odmítnutí opět manipulátor vzbuzuje pocit viny a předstírá bezmocnost. Naučte se být asertivní.

Ošálí nás poukazováním na pozitivní zkušenosti jiných

Aby vás manipulátor přiměl mu vyhovět, mezi časté věty manipulátora patří fráze typu: „Neboj, já, můj kamarád, známý či kolega to udělal už stokrát a je v pohodě.“ Chce vám ukázat, že jste zbabělec. Nedělejte nic, o čem nejste vnitřně přesvědčeni.

5/5 - (1 vote)

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.