Pokud máte citlivé zuby, s největší pravděpodobností za to může paradentóza, která vzniká nahromaděním zubního plaku v ústech. Bakterie, které putují až k závěsnému aparátu zubu, způsobí zánět. Jak citlivosti zubů předcházet pomocí babských rad?
Citlivost zubů a zánětlivá onemocnění způsobují bakterie
Paradentóza neboli parodontóza je zánět parodontu. Onemocnění vazivového a kostního závěsného aparátu zubu způsobují bakterie, které se usadí na zubní sklovině, kde vytvoří zubní plak. Ten způsobí zubní kaz a vytváří podhoubí pro vznik paradentózy. Z dásně zánět putuje do podpůrných tkání zubů – parodontu. V závěsném bodu zubu se bakterie rychle množí, vytváří hnis a způsobuje bolest.
Příznaky paradontózy
Zarudnutí podrážděných a bolavých dásní provází krvácení. Při běžném čištění zubů dochází k drobnému praskání či zarudnutí dásní. V závěsném bodu zubu se vytvoří hnis a způsobuje zápach z úst. Pak dojde k viklání zubu díky odhalování zubních krčků a nakonec o zub nevratně přijdete.
Dbejte na správné čištění zubů
Základní prevencí je dostatečná zubní hygiena. Čistěte si zuby ráno a večer. Dbejte na pravidelné návštěvy zubaře a dentálního hygienisty, který odstraní zubní kámen, pigmentaci zubů i povlaků a předchází paradentóze. Dostanete instruktáž správné techniky čištění zubů a dentální pomůcky. Pořiďte si kvalitní měkký zubní kartáček, mezizubní kartáčky a zubní irigátor neboli ústní sprchu.
Zubní pasta a ústní s propolisem
Zubní pasta s propolisem má svěží chuť i vůni, protizánětlivé účinky a potlačuje růst bakterií. Jde o šetrné přírodní bělidlo a hodí se na citlivé zuby. Pomůže i ústní voda s propolisem a heřmánkem pro zklidnění dásní s antimikrobiálními účinky. Omezuje krvácivost dásní i kazivost zubů, osvěží dech a pomáhá u chronické bolesti citlivých zubů. Prohlédněte si i další rady ohledně zdraví.
Zkuste sladit medem
Pokud si dáváte do čaje a kávy bílý cukr, zkuste raději sladit medem. Med totiž pomáhá proti bakteriím, které stojí za příčinou zubních kazů. Obezřetní buďte i při nošení rovnátek u dětí a zubních protéz, kdy je třeba dbát na zvýšenou zubní hygienu.
Babské rady na citlivé zuby
Čaj podle Marie Treben
Čaj rakouské bylinkářky Marie Treben pomáhá zmírňovat bolest dásní. Dubovou kůru, kontryhel, truskavec ptačí a šalvěj smíchejte v poměru 1:1:1:1 a přes noc louhujte ve studené vodě. Na 0,5 litru dejte 2 vrchovaté čajové lžičky bylinkové směsi. Ráno čaj přeceďte, ohřejete, dejte do termosky a přes den kloktejte.
Tinktura z hřebíčku a skořice
Hřebíček i skořice s esenciálními oleji s protizánětlivými a antibakteriálními vlastnostmi mají i mírně znecitlivující účinky. Rozdrťte 10 g hřebíčku a půl tyčinky skořice do 500 ml 60% alkoholu. Nechte 2 týdny louhovat v pokojové teplotě, přeceďte a uskladněte v lednici. Používejte ji zředěnou na kloktání nebo ji nakapejte na zubní kartáček a masírujte dásně. Výborný je i peprmintový olej.
Odvar z mochny
Mochna nátržník slouží na hojení ran a krvácení ve formě odvaru ze sušeného kořene. Stačí půl lžičky na šálek vody. Odvarem vyplachujte ústa po čištění zubů.
Přeslička rolní
Na šálek vody pro odvar dejte 1 až 2 lžičky sušené natě přesličky rolní. Povařte 15 minut a nechte odstát. Kloktejte jako mochnu proti krvácení dásní a na hojení ran.
Kurkuma a kokosový olej
Lžičku kurkumy s pomocí kokosového oleje použijte k vytvoření pasty s dezinfekčními a protizánětlivými účinky. Naneste ji každý den před spaním na dásně, lehce promasírujte, nechte 2 až 3 minuty působit a ústa vypláchněte.
Citronová šťáva
Antibakteriální složku má i citron, kterým se dají masírovat dásně, anebo jeho šťávou vyplachovat ústa. Kyselina citronová však oslabuje zubní sklovinu, proto vyčkejte po aplikaci citronu půl hodiny, než budete zuby čistit nebo jíst.