Léčivý peprmintový olej – účinky a jak ho vyrobit?

Máta peprná má spoustu pozitivních účinků na tělo. Peprmintový olej, mátový olej nebo někdy také mint olej se dá aplikovat na pokožku, využívat v rámci aromaterapie a v některých případech užívat vnitřně. Peprmintový olej se vždy mísí ještě s dalším nosným olejem, jako je olivový, mandlový či kokosový.

Jak použít peprmintový olej

Přínosy peprmintového oleje jsou značné. Máta se přidává do různých koktejlů, ochucuje vodu, je skvělá do čaje i při dochucování salátů, masa a dalších jídel. Používá se i v kosmetickém průmyslu a olej lze využít i doma, v rámci aromaterapie nebo jako pomoci při ochraně před klíšťaty. Stačí peprmintový olej přidat na oblečení popřípadě si připravit repelent, kdy smícháte olej s vodou a aplikujete na oblečení či tělo.

Kde použít peprmintový olej

  • Pomáhá na zažívací a trávicí potíže
  • Uvolní žaludeční křeče
  • Uvolňuje od nevolností
  • Pomáhá od bolesti hlavy a při migréně
  • Pomáhá při stresu a ve stresových situacích
  • Mírní dýchací potíže
  • Poskytuje úlevu od respiračních problémů
  • Chrání zuby, ničí bakterie, chrání dásně a ústní dutinu
  • Pozitivně působí na pokožku hlavy a na nehty
  • Podporuje soustředění a dodává energii

Éterický olej z máty má čistou a silnou vůni. Jde o jednu z nejrozšířenějších bylin pro podporu trávení a umí i obnovit činnost trávení. Olej může být použit třením na čelo, spánky a přes dutiny pro uvolnění tlaku v hlavě. Buďte opatrní, aby se vám nedostal do kontaktu s očima. Pokud chcete zlepšit koncentraci a ostražitost, nakapte si 2 kapky na jazyk a další kapku do jamky pod nosem. Pro udržení energie si aplikujte několik kapek na zadní stranu krku a ramen během dne. Pro omezení chutí a pocitu hladu vdechujte vůni mátového oleje ráno a dopoledne.

Jak vyrobit olej z máty peprné

Peprmintový olej nebo mátový olej si vyrobíte z listů čerstvé máty a oleje, nejlépe kvalitního olivového oleje. Listy umyjte pod tekoucí vodou a dejte do hmoždíře, kde je pořádně rozdrťte, aby se uvolnily silice z lístků. Nadrcenou směs dejte do skleněné, dobře uzavíratelné nádoby a přidejte olivový olej.

Nechte směs působit 24 hodin a poté sceďte. Natrhejte nové listy máty, znovu je podrťte a opět je zalijte olivovým olejem. Nechte je zase 24 hodin působit. Celý proces opakujte 5 dní, aby byl peprmintový olej koncentrovanější. Pak olej přelijte do skleněné lahve a skladujte ho v suchu, temnu a chladu.

Kde koupi peprmintový olej

Peprmintový olej si můžete vyrobit doma, ale pokud si jej chcete raději koupit, můžete si ho pořídit hotový. Kupujte jej tam, kde budete mít jistotu, že jde o stoprocentní a velmi kvalitní olej. Vsaďte na přírodní oleje, které neobsahují žádné chemické látky. Někdy se dá peprmintový olej zakoupit i v lékárně, v bylinkářství nebo v prodejnách se zdravou výživou a u homeopata. Cena se odvíjí od toho, zda jde o přírodní a stoprocentní produkt. Peprmintový esenciální olej můžete sehnat kolem 100 korun a výše. Při výběru vsaďte i na to, kde a jak budete olej používat.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.