rovnátka_PR_dama_in

Co zaručeně zhorší výsledek nošení rovnátek u dětí

Zejména klasická drátěná rovnátka mohou být pro děti traumatem. Rovnátka se nejenže mohou stát terčem posměchu okolí, ale zároveň mohou svému majiteli způsobovat nepohodlí v ústech. V takové situaci je těžké udržet motivaci dodržovat další pravidla, ta níže uvedená vám však pomohou dosáhnout požadovaného výsledku léčby.

Zanedbaná zubní péče

Drátěná rovnátka způsobují rychlejší opotřebení zubních kartáčků, po dobu léčby tedy počítejte s jejich častější výměnou. Opotřebovaný zubní kartáček neplní správně svůj účel, což může vést k dalším nepříjemnostem v podobě zánětu dásní, vzniku zubního kazu apod.

Zanedbání mezizubního prostoru

Jejich používání vám pomůže zachovat si dásně v dobré kondici. Zánět dásní bude to poslední, po čem byste v průběhu léčby rovnátky toužili. Kromě samotných nástrojů je přitom důležitá i technika jejich použití, s tou vás rád seznámí váš ošetřující lékař.

Špatná strava

Tvrdá jídla (např. oříšky) či lepkavé potraviny mohou nejen poškodit rovnátka, ale zbytky z potravin mohou v rovnátkách uvíznout, což je nejenže nepříjemné, ale také to může znamenat cestu do ordinace ortodontisty s žádostí o nápravu.

V době těsně po nasazení rovnátek, kdy mohou zuby a dásně být citlivější, je vhodné se vyhnout zmrzlině, citrusům a pikantním jídlům.

Opomíjení fluoridu

Fluorid je důležitý pro zachování silných zubů. Je vědecky dokázáno, že fluorid má pozitivní vliv u pacientů s rovnátky. Před samotnou aplikací zubní pasty se zvýšeným obsahem fluoridu je vhodné se poradit s ošetřujícím ortodontistou.

Špatný stav rovnátek

Rovnátka v průběhu léčby mohou „pracovat“ a postupně tak dochází k jejich povolování, případně nejsou správně aplikována, což pacientovi může způsobovat zbytečnou bolest. V těchto případech je vhodné ihned navštívit ošetřujícího ortodontistu s žádostí o seřízení rovnátek.

Rate this post

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.