Pupínky ve vlasech: Jak se jich zbavit?

Pupínky, vřídky a uhříky se nám kromě obličeje, dekoltu či zad mohou tvořit i ve vlasech. Jsou stejně nepříjemné a bolestivé jako na jiných částech těla. V zimě jich kvůli pocení pod čepicí bývá více, kvůli pocení se nám často dělají při sportu i v létě. Jak jim předcházet a jak se jich nadobro zbavit?

Na vzniku akné ve vlasech a kdekoli na těle se podílí více faktorů. Může to být stres, prašné prostředí, nevhodná strava, hormonální výkyvy i nevhodná péče o vlasy. To pak vede ke zvýšené produkci mazových žláz. Nadměrný maz ucpává póry, v nich se množí bakterie a vzniká zánětlivé akné a bolestivé tvrdé vřídky hlouběji v pokožce.

Lokální prostředky na postižená místa

Tvorbu akné lze eliminovat ošetřením vhodnými lokálními přípravky. Vyzkoušejte volně prodejné produkty s obsahem látek, jako je benzoyl peroxid, AHA kyseliny nebo kyselina salicylová. Doporučit můžeme třeba gel Neutrogena Clear & Defend pro ošetření pupínků. Pokud jde o plošný výsev pupínků, je třeba vyhledat dermatologa, který předepíše vhodné medikamenty.

Babské rady

Využít můžete i tradiční receptury našich babiček, bylinky a cenné pomocníky ze zelené lékárny. Pomáhá ošetření pupínků tea tree olejíčkem. Pokud chcete podpořit český výrobek, zkuste Floré Bylinný esenciální olej tea tree, který má navíc veganské složení. Pokud se vám tvoří boláky ve vlasech, tzv. podkožní akné, tedy pupínky, které se nedají vymáčknout, přidejte do stravy doplněk stravy s omega-3 rybím olejem.

Dbejte na správnou péči o vlasy

Pro snížení produkce vlasového mazu zvyšte frekvenci mytí vlasů se správně zvoleným mycím prostředkem, například šetrný šampon pro časté mytí N.A.E. Čisticí šampon Equilibrio. Vyhovovat vám může i šampon proti lupům, například Nizoral. Více se o nich dozvíte v článku jak se zbavit lupů. Přidejte kondicionér určený speciálně pro péči o mastné vlasy.

Šetrné mytí i česání

Vlasy myjte šetrně a jemně masírujte vlasovou pokožku stlačováním konečky prstů, jemně je kartáčujte, aby se vlasy provzdušnily a pokožka hlavy mohla dýchat. Důležité je příliš netlačit a nedřít pokožku, jinak dojde k podráždění a vyšší produkci mazu

Pozor na pokrývky hlavy

V zimě se problémy s vlasy a projevy akné zhoršují díky častému nošení čepic, lyžařských kukel a helem. Vlasová pokožka nemůže volně dýchat, zpotí se a zapaří, což opět vede ke zvýšené produkci mazu. Vyměňte čepice a kulichy za čelenku a pod helmu si vždy vezměte 100% bavlněnou kuklu. Pokud máte pupínky na hlavě, nenoste vlasy v culíku. Na pupínky ve vlasech a pomůže i jejich zastřižení.

Zdravý životný styl

Tvorbu akné lze eliminovat úpravou životního stylu a životosprávy. Vsaďte na zdravý a vyvážený jídelníček. Vyhněte se čokoládě, tučným, sladkým, slaným i kořeněným jídlům a fast foodům. Dodržujte pitný režim, nejlépe v podobě čisté neperlivé vody. Zaměřte se na příjem zinku, který je zejména v zelené zelenině, jako jsou listové zelenině, kapustě či brokolici. Dobré jsou kombinace selen, zinek, vitamin C a E v doplňcích stravy. Relaxujte a kompenzujte stres.

5/5 - (1 vote)

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.