Jak odvzdušnit topení – krok za krokem

Léto se pomalu blíží ke svému konci a topná sezóna je již za dveřmi. Aby vás pak nepřekvapily málo hřející radiátory, nepodceňte přípravu a údržbu před zahájením topení a zkontrolujte, zda je vaše topení řádně odvzdušněné.

Jak poznám, že je topení zavzdušněné?

  • Topení jede naplno, ale nehřeje! Stalo se vám, že jste se chtěli zahřát, otočili radiátorovým termostatem na plno a v místnosti byla pořád zima? Topení nehřálo nebo hřálo jen velmi slabě? To je jeden z příznaků nahromaděného vzduchu v topení.
  • Zvláštní zvuky v radiátoru! Slyšíte v radiátoru šplouchání a žbluňkání nebo dokonce klepání? Ano, zvuky působí mnohdy divně a kolikrát strašidelně, ale tyto zvuky jenom upozorňují na přebytečný vzduch v radiátoru.

Proč dochází k zavzdušnění topného systému?

Nejčastější příčinou zavzdušnění jsou bublinky vzduchu, které vznikají tehdy, když se do topení rychle napustí voda. Většinou se to stává během prvního roku používání nového topení a nezáleží na tom, zda bydlíte v domě s vlastním kotlem nebo v panelákovém bytě.

Jak odzvdušnit topení v rodinném domě?

Všimněte si, že každý radiátor má na jednom nebo druhém konci ventil, ke kterému patří klíč – některé radiátory se dají ovládat pomocí plochého šroubováku. K odvzdušnění budete potřebovat kromě klíče také hadr, misku nebo kbelík.

S odvzdušněním začněte nejdříve u nejníže položených radiátorů a postupujte až do těch horních pater. Pod radiátor si roprostřete hadr a pod ventil vložte nádobu a pomalu s ventilem otáčejte na levou stranu.

Jak bude proces probíhat?

Nejdříve uslyšíte syčení, které značí nežádoucí vzduch v topení. Jakmile je tento přebytečný vzduch odstraněn, nelekněte se, z ventilu začne prskat voda, která začne pomalu vytěkat. Tehdy je čas, abyste ventilem otočili zase zpátky.

Jak odvzdušnit topení v panelákovém domě?

Pokud jste si všimli špatného vyhřívání místností u vás v bytě, je potřeba topení odvzdušnit i v paneláku. Tady se odvzdušnění provádí u nejvýše položených pater, kdy by měli všichni nájemníci a majitelé bytů pustit všechny termoventily naplno.

A na co nesmíme zapomenout?

Při práci buďte opatrní, nahromaděný vzduch může být horký a mohl by vás popálit. Po odvzdušnění je dobré znovu vodu do topení dopustit, aby se vyrovnala hladina vypuštěné vody. Zkontrolujte všechny radiátory v domě. Je možné, že budete muset odvzdušnění provádět znovu. Je zde i možnost, že je topení přeplněno vodou, kterou je potřeba odpustit.

Pokud však časté odvzdušnění nepomáhá ke správné funkci topení, je potřeba zavolat odborníky, kteří zjistí, kde se problém nachází. Odborníci většinou topný systém seřadí správně, popřípadě navrhnou nějaké úpravy – častým příkladem je i dosluhující kotel, který je potřeba vyměnit.

Zdroj foto: freepik.com

4.1/5 - (12 votes)

Autor příspěvku: Michaela Romanová

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.