Návod: Batikování Savem

Batikování Savem je oblíbená metoda zdobení textilu, při které látku neobarvujeme, ale naopak odbarvujeme. Podívejte se, co je na savování textilu potřeba a jaký je postup. Poradíme vám, jak se vyhnout nejčastějším chybám.

Savování textilu není tak úplně batika, při které se látky barví. Efekt má ale při odbarvování textilu podobný. Pomocí šablon vytvoříte na oblečení malé i velké motivy. Látku můžete také převázat provázky jako u vázané batiky. Savo je nebezpečná chemikálie a žíravina. Proto si dejte pozor. Metodu batiky Savem můžete propojit i s malováním na textil. Oblíbenou technikou je i patchwork.

Potřeby na batikování Savem

  • Savo
  • Ochranné pomůcky – gumové rukavice a oblečení, které můžete zničit
  • Starý hadr na sušení
  • Noviny, karton nebo igelit na podložení
  • Štětec
  • Rozprašovač
  • Provázek
  • Šablony vystřižené z papíru nebo kvalitnější plastové
  • Fixační sprej nebo maskovací páska

Příprava textilu

Nejlepší výsledek je na tmavém textilu, kde motiv více vynikne. Starší i nové oblečení vyperte. Textil vyžehlete, aby díky zmačkání nedošlo k nerovnoměrnému obarvení. Matriál vypodložte kartonem, igelitem či novinami, tak, aby Savo neprosáklo na jakýkoli povrch a nenarušilo jej. Místo, kde se látka nemá odbarvit textil, dobře zakryjte.

Postup odbarvování textilu Savem

Nařeďte Savo v poměru 1:3 s vodou a přelijte do rozprašovače. Při použití neředěné ho Sava musíte být rychlí. Jakmile začne být odbarvení na látce převázané provázky nebo kolem šablony patrné, oblečení dejte do nádoby se studenou vodou. Ocet není třeba, i když pomůže zafixovat barvy a odstranit pach Sava.

Batikování Savem podle šablony

Připravte si vypraný a vyžehlený textil, důkladně jej napněte, vypodložte nesavým materiálem a připevněte na něj šablony. K tomu poslouží fixační sprej nebo maskovací páska. Tam, kde Savo působit nemá, textil důkladně zakryjte. Roztok Sava jemně rozprašujte na látku a vyčkejte asi 10 minut, dokud nebude textil suchý.

Šablonu osušte starým hadrem a odstraňte i s vypodložením a ochrannými prvky. Před odstraňováním šablony z oblečení ji osušte, aby vám zbytek Sava neukápl vedle ní, kde látku odbarvit nechcete. Látku vymáchejte ve studené vodě a vyperte běžným způsobem. Po uschnutí dolaďte detaily barvami nebo fixy na textil.

Na co si dát pozor během batikování Savem

Nejlepší je batikování Savem na jaře či v létě venku na čerstvém vzduchu, protože má Savo svůj charakteristický zápach. Dejte si však pozor na vítr, který vám může plány se zamýšleným motivem snadno překazit. Dejte pozor na to, ať nefouká ve chvíli, kdy právě Savo rozprašujete. Při práci se Savem vevnitř důkladně větrejte.

Chraňte svoje dýchací cesty i oblečení

Při práci se Savem si chraňte dýchací cesty. Protože je Savo žíravina, oblékněte si staré oblečení a vezměte si rukavice. Příliš velké množství nastříkaného či neředěného Sava se může dostat i pod nedostatečně připevněnou šablonu nebo látku doslova vyžere, naruší se struktura vláken a textil se začne rozpadat.

5/5 - (1 vote)

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.