Létání v těhotenství – jaká jsou rizika?

Cestování letadlem v těhotenství moc nedoporučuje a přináší jistá rizika. Na některých letištích vám umožní bezpečnostní kontrolu pohmatem místo skeneru. Jinde vám řeknou, že rámy nejsou pro těhotné ženy škodlivé. Jaká jsou rizika?

Které sedadlo je nejvhodnější

Letecké společnosti blokují některá sedadla pro rodiny s malými dětmi a pasažéry se speciálními požadavky. Pokud nejste spokojena s přiděleným místem, zeptejte se před nástupem do letadla. Některé letecké společnosti změní zdarma sedadlo na economy plus, nebo vám alespoň umožní sedět do uličky blízko toalety a nechají vedlejší sedadlo volné pro větší pohodlí. Při letu je vhodné se často procházet.

Vezměte si dostatek jídla

Počítejte s tím, že je jídlo a pití v letadle dražší a vezměte si jej s sebou. Pokud se vám i tak stane, že vám na dlouhém letu nestačí jídlo a pití, které vám letuška přinese, při procházce po letadle se poohlédněte po nabídce pochutin. Na konci letadla mají letušky kuchyňku, kde je stále k dispozici džus, voda a slané krekry. Nabídka se může lišit podle dopravní společnosti i délky letu.

Předejděte potížím s připojištěním

Nevýhodou při cestování v těhotenství jsou také komplikace při sjednání zdravotního připojištění. Pojišťovny často do pojištění nezahrnují hrazení těhotenských kontrol a zdravotních komplikací, které mohou nastat následkem těhotenství. Při sjednávání cestovního pojištění si proto tyto informace dobře ověřte. Být v klidu v případě možných těhotenských komplikací je priorita.

Rizika v různých obdobích těhotenství

Nejvyšší riziko při létání je v prvním trimestru a na konci těhotenství. Na začátku hrozí kvůli tlaku v kabině potrat, na konci, kdy se rozvolňují tkáně, předčasný porod. Nejvhodnější je druhý trimestr. Létání v těhotenství je však vždy rizikem. Při častém létání hrozí předčasné sestupování plodu, což navíc zvyšuje riziko předčasného porodu. O vhodnosti létání se poraďte se svým gynekologem.

Každá letecká společnost má jiná pravidla

Dokdy můžete jako těhotná letět, závisí na letecké společnosti. Informace si zjistěte předem. Například České aerolinie vyžadují od 34. týdne speciální potvrzení od lékaře – formulář Medical Information Form o tom, že jste jako těhotná schopna letu. Potvrzení musí být maximálně 6 dnů staré. Po 36. týdnu je lepší nelétat vůbec.

Co si vzít na sebe

Oblečte si volné šaty bez škrtivého pásku. Přibalte si teplé ponožky a pohodlné boty na přezutí, kdyby vám otekly nohy. V letadle je díky klimatizaci opravdu zima, takže si přibalte i svetr nebo deku. Měnící se tlak v kabině mění i tlak krve v těle. Pokud je let dlouhý, přidají se obtíže spojené s nedostatkem pohybu, nejčastěji bolesti zad a zmíněné otoky nohou. Nezbytné je i podložení bederní páteře.

TIP: Přiberte si důležité věci do kabiny letadla do příručního batohu.

Zvýšené riziko v těhotenství

Létání také může umocnit i stávající obtíže, jako jsou nemoci cévního a dýchacího systému, prodělaná trombóza, křečové žíly, nedávná operace či zranění, obezita, obtíže s páteří, otoky nohou nebo věk nad 40 let. V průběhu letu se pohybujte po kabině alespoň 1x za hodinu. Vsedě zlepšujte krevní oběh drobnými pohyby nohou a rukou. Nezapomínejte na dostatek nápojů i jídla.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.