Matcha Tea – opravdu zlepší paměť a spálí tuky?

Díky svým úžasným vlastnostem a mnoha stoletím historie se čaj matcha stal legendou. Ovšem i ty jsou mnohdy opředeny spoustou faktů a mýtů. Jak to s matcha čajem ve skutečně je? Jaká je skutečná pravda o tomto zeleném prášku?

Co je Matcha čaj?

Matcha čaj je druh jemně mletého zeleného čaje, který se nejvíce využívá při tradičních japonských čajových obřadech. Díky tomu, že se jedná o drcený čaj, obsahuje více vitamínů a jiných prospěšných látek.

Čím je matcha čaj zvláštní?

Matcha čaj je nejvíce ceněný za to, že je bohatý na polyfenolické sloučeniny, tzv. katechiny, což jsou druhy antioxidantů. Jedna studie zjistila, že matcha čaj obsahuje třikrát více katechinů zvaných epigallocatechin gallate (EGCG), což jsou antioxidanty, které pomáhají bojovat proti rakovině, virům a srdečním onemocněním – než jiné druhy standardního zeleného čaje.

Pravda o matcha čaji

Matcha čaj je známý díky tomu, že obsahuje 137x více antioxidantů než zelený čaj. Toto je věta, kterou často naleznete na internetu, v časopisech a jiných zdrojích. Ovšem, je tato věta skutečně pravdivá?

Pravdu ukázala studie

Kdysi byla provedena studie, která srovnávala pouze jednu jedinou značku zeleného čaje. Matcha čaj obsahoval opravdu tolik antioxidantů navíc, ale pouze pouze u této jedné konkrétní značky. Konečnou pravdou je, že matcha čaj obsahuje více antioxidantů, ale pouze 3x více než ostatní zelené čaje.

Další potvrzené studie

Podle Národního onkologického institutu v USA bylo od roku 2006 zveřejněno více než 50 epidemiologických studií zaměřených na spotřebu matcha čaje a riziko rakoviny. Výsledky těchto studií byly často nekonzistentní, ale některé však poukázaly na nižší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, prsu, vaječníků, prostaty a plic při každodenním pití tohoto čaje.

Matcha čaj a hubnutí

Další studie zveřejněná v American Journal of Clinical Nutrition naznačuje, že by matcha čaj mohl souviset s úbytkem na váze. Vědci dospěli k závěru, že denní šálek čaje napomáhá bojovat proti obezitě. Jiné klinické testy říkají, že matcha čaj může urychlit fyzické zotavení po intenzivním tréninku, podporuje sílu buněk a zvyšuje imunitu.

Důležitá je správná příprava čaje

Národní onkologický ústav v Americe zdůrazňuje, že případné přínosy pro zdraví závisí na tom, jak je matcha čaj připraven a spotřebován. I když je v poslední době velmi populární matcha čaj připravovaný za studena, neosahuje v sobě stejné množství klíčových živin jako připravený matcha čaj podle originální receptury.

To znamená, že matcha latté, oblíbené matcha smoothies a dokonce brownies nejsou zdaleka tak zdravé jako šálek řádně uvařeného čaje.

Jak matcha čaj připravit?

Chcete-li si matcha čaj připravit tradičním japonským způsobem, nasypte ho do nahřáté čajové misky (chawan). Pak sypký prášek zalijte horkou, ale ne vařící vodou, ideální teplota je 70 ° C.

Poté směs rozšlehejte pomocí speciální bambusové metličky (chasen) tak, aby vznikla pěna . Podle odborníků na přípravu čaje je rozšlehání to, co čaji dodává hladkou až hedvábnou konzistenci.

A jak to máte vy, jste příznivcem matcha čaje a jeho výrobků z něj?

Zdroj foto: freepik.com

5/5 - (10 votes)

Autor příspěvku: Michaela Romanová

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.