praní ložního prádla

Jak správně prát ložní prádlo, aby bylo čisté a voňavé

Jak udržovat ložní prádlo, aby vám dělalo radost? Základem je správná teplota při praní, ale i vhodné přípravky a správný postup při sušení. Zjistěte, jak prát povlečení a prostěradla tak, aby byly vždy perfektně čisté a voňavé.

Jak často se pere povlečení

Poprvé ložní prádlo vyperte hned, jak ho přinesete domů. A to na 40 °C. Za prvé na něm mohou být nečistoty, které by mohly vyvolat i alergickou reakci. Za druhé ho tak zbavíte nepříjemného zápachu z obchodu a obalových materiálů. Poté bude připravené k použití a krásně voňavé.

Povlečení bychom měli měnit jednou za dva týdny. To samé mimochodem platí i o praní ručníků. V létě můžete prát častěji, pokud se hodně potíte a potřebujete častěji povlékat. 

Ideální je sušit v sušičce, pokud to materiál dovolí. Venku hrozí, že vlivem slunečních paprsků začne barva blednout. Navíc díky tomuto spotřebiči prádlo vždy pěkně voní. 

Praním zbavíte ložní prádlo nejen potu, skvrn a nečistot, ale i mikrobů a roztočů, kteří se v něm množí. Ze stejného důvodu je důležité vše vyžehlit, tedy pokud to materiál dovolí. Na roztoče si dávejte pozor. V posteli se jim obzvlášť daří. Jejich nadbytek přitom dokáže odstartovat alergii i u dosud zdravé osoby. 

Nezapomeňte na správné skládání prostěradla a povlečení. U některých materiálů totiž stačí jen usušit a správně urovnat, nemusíte je ani žehlit. Navíc, nikdo nemá rád nepořádek ve skříni.

Jak správně prát povlečení

Prádlo nezapomeňte třídit podle barevnosti. Bílé nikdy neperte s tmavým a barevným. Pořiďte si správné prací prostředky.

  • Bílé prádlo perte v prášku s bělidly. Rozjasní ho a udrží čistě bílé. Jinak by mohlo zešednout.
  • Na barevné a černé používejte speciální prášky, které nezpůsobují blednutí. 

Na kolik prát ložní prádlo? U každého materiálu je to trochu jiné. Nejlepší je podívat se na všitý štítek výrobce, kde najdete všechny důležité informace. A to včetně toho, zda se může látka žehlit nebo dát do sušičky. 

Nyní se podíváme na to, jak správně prát nejčastěji používané materiály.

Bavlna

Bavlna je odolná. Perte ji na 60 °C. Při této teplotě se spolehlivě zbavíte všech roztočů. Ždímejte na nižší otáčky. 

Bavlněný satén

Bavlněný satén je skvělý materiál do jakéhokoliv počasí. Je odolný, a tak snese vyšší teploty mezi 50 až 60 °C. Nemačká se, netřeba žehlit.

Krep

Perte při nižších teplotách okolo 40 °C až 50 °C a na nižší počet otáček, aby se vlákno neponičilo. Díky tomu se zachová perfektní savost a hřejivost materiálu.

Mikrovlákno

Hypoalergenní a vhodné pro astmatiky. Lze prát na vyšší teploty, a to až na 60 °C. Po vyprání stačí pověsit a nechat uschnout. Nemusí se žehlit.  

Flanel

Perte maximálně na 60 °C. Pozor na teplotu v sušičce, měla by být raději nižší.

Rate this post

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *