ručníky praní

Jak na praní ručníků, aby zůstaly stále hebké a voněly

Abychom mohli vyprat ručníky tak, aby zůstaly měkké a voněly, musíme si je zakoupit ve vysoké kvalitě. Při praní je pak nutné dodržet určitá pravidla. Na co si dát pozor při praní ručníků a osušek? Podívejme se, jak je prát a jak je sušit. 

Kvalitní ručníky a osušky

Při nákupu si všímejte použitého materiálu, gramáže, délky vláken, barvy i výrobce. Kvalitní ručník či osuška má mít gramáž vyšší než 400g/m2. Vsadit na kvalitu se rozhodně vyplatí. Ručníky by se měly měnit a vyprat minimálně jednou týdně.

Před prvním použitím ručníky vyperte 

Před prvním použitím ručníky a osušky dvakrát po sobě vyperte. Volná vlákna se uvolní, zbylá se utáhnou a vyperou se chemické látky a změkčovadla přidávaná při výrobě. Neperte je s oblečením s klasickými a suchými zipy, jejichž ostré hrany z nich mohou vytahat vlákna. Trčící vlákna odstřihněte, ať se vazba nenaruší. 

Jak prát froté ručníky

Kvalitní froté ručníky a osušky se dají prát na 60 °C. Pokud narazíte na symbolech praní na produkty s nižší hodnotou, hledejte kvalitnější výrobek. Při praní rozlišujete ručníky a osušky podle barvy a perte je bez aviváže, ať se nesníží jejich savost.

Jak prát bambusové ručníky

Bambusové ručníky a osušky jsou antibakteriální a nezapáchají jako ty klasické. Perou se na 40 °C a bez aviváže, aby neztratily savosti. Sušte je při nižší teplotě.

Jak prát plážové osušky

Při praní plážových osušek nepřeplňujte pračku a perte je zvlášť od ostatního prádla, aby se vlákna nepolámala. Opět vynechte aviváž. Před praním je venku vytřepejte, zbavte je písku, prachu a nečistot. Tyto osušky mají tendenci vstřebávat jiné barvy, línat a zachycovat žmolky, díky čemuž ztrácí savost.

Jak prát pracovní ručníky

Pracovní ručníky a ručníky pro hotely bývají více ušpiněné, přesto nedávejte více prášku na praní, jinak se usazují v tkanině a barva bledne. Dodržujte symboly na štítku a doporučení výrobce.

Jaký zvolit prací prostředek

Prací gel se lépe rozpouští než prací prášek. Gelové kapsle zase mají snadné dávkování. Důležité je oddělovat od sebe podle barvy tmavé, barevné, světlé a bílé ručníky a vynechat aviváž, jinak ručníky a osušky ztrácí savost a hebkost

Jak vyprat zapáchající ručníky

Pokud ručníky a osušky i po vyprání zapáchají, přidejte místo aviváže trochu octa. Má dezinfekční vlastnosti, odstraní mastnotu, špínu i pach a zafixuje barvu. Navíc zbaví pračku vodního kamene. Ocet přidejte i do prvního praní. Místo octu lze přidat i jedlou sodu. Na bělení bílých ručníků použijte 100 ml citrónové šťávy. Ručníky a osušky po použití vždy řádně vysušte a nenechávejte je mokré v pračce.

Jak na sušení a žehlení ručníků

Mezi praním a sušenímsušičce ručníky protřepejte, ať jsou nadýchané. Nepoužívejte ubrousky do sušičky pro změkčení prádla, které je potáhnou voskovitou vrstvou a nesají vodu. Můžete je pověsit i ven na čerstvý vzduch. Přímé slunce ale ničí vlákna a sníží savost. Na radiátorech zase ztvrdnou. Také je nežehlete, jinak se vlákna oslabí a nesají. Žehlete jen lněné ručníky.

Rate this post

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.