Gelové nehty – ano či ne? To je oč tu běží

Gelové nehty zaplavily ruce žen na celém světě. Obvykle ale nejsou ani přirozené a hezké. Navíc se podle studií ukazuje, že mohou být také pěkně nebezpečné.

I když všechny salony tvrdí, že gelový povlak ochrání nehet před zrádným třepením, negativ může být daleko více. Pokud se nedodržuje správná hygiena v salonu, můžete skončit s plísní na nehtech, které se nesmírně těžko zbavuje. Gelové nehty představují i vysoké riziko onemocnění rakovinou, jak tvrdí odborníci z lékařské fakulty univerzity v New Yorku.

UV záření zvyšuje riziko rakoviny

I když to zní přehnaně, nelze to brát na lehkou váhu. Ještě nedávno jsme nevěřícími úsměvy doprovázeli varování před opalováním v soláriích a mnohé studie již jasně dokazují, jak je škodlivé. Dnes už o jejich škodlivost nikoho snad ani nepochybuje. Stejné nebezpečí hrozí u opakované aplikace gelových nehtů.

Co tvrdí výzkum

Doktorka Chris Adigunová z americké Univerzity v New Yorku tvrdí, že pokud jsou dlouhodobě gelové nehty vystaveny UV záření, aby se během této doby gel vytvrdil, je efekt podobný vystavení se světlu v soláriích i s jeho negativními vlivy. Varování bylo publikováno v článku pro odborný časopis Americké dermatologické akademie. Pokud často podstupujete tento druh péče o nehty a nehtové modeláže, je třeba zvážit, jaké mají tyto metody rizikové faktory vzniku rakoviny. Pak se teprve rozhodněte, zda vám uvedené riziko za zvýšené nebezpečí vzniku rakovinového bujení opravdu stojí.

Jak je to s UV zářením

Právě UV záření je jedním z největších rizikových faktorů pro vznik zhoubného rakovinového bujení. UV záření z LED zdrojů využívaných při této manikúře může skutečně vyvolat vznik některých druhů nádorů. Navíc bohužel nikdo nekontroluje, jak vysoké dávky záření tyto lampy běžně produkují a jak často se jim vystavujeme. Odborná akademie už eviduje 2 případy žen, které letos onemocněly zhoubnou chorobou zřejmě v souvislosti s vlivem UV záření v nehtovém studiu.

Jaké je tu další nebezpečí

Publikovaný článek upozorňuje i na další velmi nepříjemný aspekt gelových nehtů. Pod neprodyšným povrchem totiž vůbec není vidět, zda na nehtech neprobíhají nějaké změny. Právě ty však často signalizují závažné změny, které již delší dobu v organismu probíhají. Kromě toho, že neobjevíte plíseň na nehtech skrytou gelem, nemusíte ani objevit příznaky, které by vás upozornily, že v těle není něco v pořádku.

Varování týmu lékařů a vědců

Podle profesorky Adigunové jsou gelové nehty až tak nebezpečné, že v článku doslova varuje ženy, aby si tento typ nehtů nikdy nenechaly aplikovat bez použití opalovacího prostředku obsahujícího vysoký faktor ochrany. Pokud mají gelové nehty, měly by mít opalovací krém na rukou prakticky neustále. To je ale obtížné, protože si ruce neustále několikrát denně umýváme. Podle dermatoložky se mají gelové nehty aplikovat velmi umírněně, což neznamená každý týden.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.