avokádo

Jak vypěstovat avokádo z pecky?

Pěstování avokáda z pecky je unikátní příležitost, jak můžete sledovat všechny vývojové fáze rostliny. Zkuste si proto sami vypěstovat avokádo co nejjednodušším způsobem, a užijte si pohled na to, jak vám roste doslova před očima.   

Pokud si v obchodě zakoupíte avokádo, nemusíte jeho pecku hned vyhazovat, ale použít ji k pěstování. Ať už si z něj děláte výživný nápoj, nebo vám zachutnala zdravá pomazánka z avokáda, zkuste si pecku zasadit.

Co budeme potřebovat

  • plod avokáda – Persea americana
  • zavařovací sklenici s vodou
  • květináč s průměrem 9 cm, nejlépe keramický
  • zahradnický substrát pro výsev
  • šídlo nebo hřebík
  • ostrý nůž
  • špejle
avokado

Vypěstování avokáda z pecky ve vodě

Nejprve si celý plod avokáda podélně rozkrojte a jednu polovinu ještě znovu překrojte na čtvrtiny, aby se pecka z plodu dala lépe vyjmout. Vyjměte pecku a důkladně z ní očistěte všechny zbytky dužiny, aby nedocházelo ke vzniku hniloby, která by překazila klíčící proces. Po obvodu pecky vytvořte pomocí šídla nebo hřebíku 3 otvory ve stejných vzdálenostech a do každého z otvorů zasuňte špejli.

avokádo

Umístěte pecku do sklenice s vodou

Pecku pomocí špejlí zachyťte na okraj zavařovací sklenice s vodou. Plochý konec pecky by se měl pouze dotýkat hladiny. Pecka musí být v neustálém kontaktu s vodou, proto ji pravidelně doplňujte do sklenice. Pecka začne vytvářet kořeny a po pár týdnech zaplní celou sklenici. Pak se objeví na rostlině stonek s lístky. Květináč naplňte substrátem a pecku zasaďte do zeminy tak, aby z ní 2/3 zůstaly nad zemí.

avokádo

Pecku můžete i zavěsit

Pokud se vám nepodaří vytvořit do pecky otvory, nebo nemáte k dispozici špejle, můžete zkusit zavěsit pecku těsně nad hladinu vody v zavařovací sklenici. Vodu postupně doplňujte tak, aby se stále dotýkala ploché části pecky. Kořeny se začnou tvořit za 6 až 8 týdnů. Pak musíte být trpěliví, než se objeví klíček. Pak rostlinu udržujte minimálně v pokojové teplotě a na světlém místě.

avokádo

Vypěstování avokáda z pecky v zemině

Očištěnou pecku zasaďte do zeminy s vyšším obsahem rašeliny do hloubky 2 až 3 cm špičkou nahoru. Květináč můžete překrýt sklenicí nebo mikrotenovým sáčkem a připevnit jej gumičkou. Tím vytvoříte vhodné mikroklima, které urychlí klíčení pecky. Počítejte s tím, že klíčení může trvat déle.

avokádo

Péče o avokádo

V dobrých podmínkách vám vyroste avokádo i do 2 metrů. Rostlina se dá velmi dobře upravit a tvarovat řezem. Podpoříte tak i kvetení. Květy se totiž objevují až na větvích třetího až čtvrtého řádu. Ve vegetačním období nezapomeňte avokádo pravidelně hnojit pro podporu dalšího růstu. Vhodná jsou tekutá hnojiva. Rostlině vyhovuje teplota 24 °C a více. Pokud vám rostlina přeroste, nebojte se ji seříznout nad pátým listem odspoda. Do 4 až 5 týdnů na ní vyraší nové výhony.

avokádo

Letnění avokáda a zazimování avokáda

Rostlinu zvykejte na slunce postupně, jinak se listy spálí, zhnědnou a opadají. Zvolte stinné místo a pak polostín, ať není celý den na plném slunci. Pokud vám opadají listy, vyčkejte, až obrazí znovu. V létě zalévejte rostlinu často, nechte však zeminu vždy mírně vyschnout. V zimě je třeba zálivku výrazně omezit, zabezpečit teplotu 10 až 15 °C a dát ji na světlo. Pokud není rostlina roubovaná, bez opylení květů neplodí, nebo jsou plody bez semen. Plody tvoří nejdříve za 6 let.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.