Napadlo vás už někdy, co se děje s vaším oblečením, když ho pošlete do čistírny nebo do prádelny? Pojďte se námi podívat pod poklopy praček a sušiček, a zjistíte, co vaše oblečení zažije, než se vrátí čisté a voňavé k vám domů.
Asi nemusíme připomínat, že existují materiály, které byste měli k odborníkům do čistírny posílat automaticky. Zejména se to týká kůže, kožešin nebo peří. O těch ale tentokrát nebude úplně řeč, zaměříme se spíše na oblečení, které se nosí blíže na těle. Podíváme se na nitku tzv. střední vrstvě oblečení.
Čištění ovčí vlny
To, že se z vlny se pletou svetry, šály a čepice, není žádná novinka. Takové kousky obvykle vznikají z přírodní vlny a čistí se většinou chemicky. Funkční oblečení se ovšem vyrábí z merino vlny, která se narozdíl od klasické vlny čistí mokrou cestou. K jejímu čištění se používá speciální prací přípravek – Lanolin, který chrání jedinečné vlastnosti vlněných vláken. Důležité je i to, aby se vlna prala na 30 °C, jinak by totiž mohla ztratit své vlastnosti.
Praní hedvábí
Hedvábí je na dotek velmi příjemné a hezky se nosí, proto se z něj často šijí dámské halenky. Hedvábné halenky a šátky se čistí mokrou cestou, a to šetrně a za nízké teploty. V opačném případě by se zničily. Pokud jsou silně znečištěné, může se přistoupit k chemickému čištění. Existuje však chvíle, kdy vám už nepomůže nic – když se na hedvábí dostane pot. Především pot usazený v podpaží, narušuje strukturu a může vytvořit dírky. Aby se hedvábné oblečení ochránilo před zatrhnutím, dává se do sítěk.
Síťky na bundy
Síťky se však mohou používat i na jiné oblečení, než je hedvábné oblečení nebo spodní prádlo. Možná vás to překvapí, ale jsou to bundy. Síťky zajistí, že bundy i další oblečení v pračce zůstanou v bezpečí. Speciální síťky totiž zabraňují poškození zipu, cvočků a dalších doplňků.
Při čištění by se mohlo stát, že se umělé knoflíky rozpustí a přilepí se na látku. Používají se na ně proto speciální krytky na knoflíky, které se přicvaknou na knoflík, a ty se neroztečou ani nepřipečou.
Sportovní oblečení
Většina sportovního a outdoorového oblečení se šije z funkčních materiálů (např. softshell nebo gore-tex). Svršky se v čistírně čistí mokrou cestou a pouze lehce suší. Vždy se perou na velmi nízkou teplotu a je potřeba používat speciální prací prostředky, které neničí funkční vlastnosti sportovního oblečení. Po praní přichází na řadu impregnace, která se v čistírně nanáší na oblečení přímo v pračce při použití speciálního programu na impregnaci. Poté se oblečení usuší a může vyrazit zpět k vám.
Možná jste to nevěděli, ale v prádelnách a čistírnách se nepoužívá aviváž. Místo ní se při praní používá změkčovač vody. Prádlo tedy po vyprání nijak nevoní, ani nesmrdí, ale je velmi příjemné na dotek. Když chcete, aby se k vám oblečení vrátilo nejenom vyprané, ale také vyžehlené, stačí to při objednávce zaškrtnout ve formuláři. Díky tomu budou vaše trička, košile, halenky a sukně po návratu k vám vypadat skvěle.
Jak čistí v čistírně skvrny?
Speciální kapitolou jsou u střední vrstvy oblečení skvrny. To také bývá nejčastější důvod, proč se oblečení v čistírně ocitne. U skvrn je důležité nejprve určit, od čeho jsou. Podle toho se stanoví postup jejich odstranění. K čištění se používají nejrůznější přípravky od mýdla až po speciální odstraňovače skvrn.Oblečení se v čistírně či v prádelně bude mít jako v bavlnce. Zpět domů se vám vrátí krásně čisté a v perfektní kondici. Vy si místo toho můžete vyrazit zlepšovat kondici vlastní.