Malá koupelna v paneláku

Jak zařídit malou koupelnu v paneláku?

Vybavit malou koupelnu v bytě může trošku připomínat známou hru tetris. Je potřeba využít každičký centimetr místa tak, abychom měli vše potřebné, ale zároveň nám zůstalo i trošku místa na pohyb. Jenže jak na to?

Ve starých bytech jsou často ještě k tomu všemu nevzhledná umakartová jádra, které zařizování koupelny příliš neulehčují. Pokud je byt váš, dříve nebo později bude potřeba jádro vybourat a nahradit ho zdmi. Spojením koupelny a záchodu navíc může vzniknout mnohem více prostoru, který vám dá více možností k manévrování.

Druhou (a mnohem levnější) možností je umakartové zdi pouze obložit. Není tak potřeba měnit rozvody, ale pokud nejsou v dobrém stavu, stejně to budete muset jednou udělat. Je tady také hygienický aspekt – obkládat prohnilý či plesnivý umakart rozhodně nedoporučujeme.

Vana nebo sprchový kout?

Při vybavování malé koupelny budete muset přistoupit na spoustu kompromisů, který se bude týkat jak sanitárního zařízení, tak výběru nábytku do koupelny. Asi nejdůležitější otázka zní: vana, nebo sprchový kout? Omezený prostor mluví spíše pro druhou variantu a roli hraje také fakt, kdo a jak dlouho bude koupelnu používat. Starší lidé by měli myslet na bezbariérový přístup a instalaci sedátka.

Pokud si však rádi dopřáváte horkou koupel, můžete najít cestu, jak vanu do menší koupelny vměstnat. Vyrábí se spousta různých tvarů například se zúžením u nohou, čímž se ušetří nějaký ten centimetr. Skvělým kompromisem pak je vana se sprchovou zástěnou.

Jaké vybrat úložné prostory

Budete také potřebovat nějaké úložné prostory na ručníky, hygienické potřeby, make-up apod. Dobrou volbou je rozhodně skříňka pod umyvadlo a také zrcadlová skříňka – obě mohou být závěsné, což ušetří spoustu místa. 

Dalším chytrým tahem je úzká vysoká skříňka do rohu koupelny. Ve všech případech se raději vyvarujte otevřených polic. Volte spíše skříňky s dvířky, díky kterým bude koupelna neustále vypadat uklizená, což na tak malém prostoru oceníte.
Pokud budete mít v koupelně také toaletu, volte závěsnou variantu, která je moderní, elegantní a navíc praktická při úklidu. Promyslete také, jestli v koupelně potřebujete mít pračku a nemůžete ji umístit například do komory či kuchyně.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *