Nepříjemný neidentifikovatelný zápach, zbytky jídla, lepkavé police, plíseň a zažloutlé plasty. Lednice je noční můrou mnoha hospodyněk. Tan, kdo vymyslel skleněné police, zřejmě lednici nikdy nečistil. Zlaté mřížky známé z minulých dob. Jak zatočit se všemi zmíněnými strašáky v lednici? Podívejme se na to.
Každé čištění lednice začíná tím, že z ní vyndáme všechny potraviny. Žádné vytahování jedné poličky po druhé a přemisťování potravin ze strany na stranu. Všechno jídlo odneste v zimě v bedně na balkon, nebo naskládejte do vany. Rovnou jej ale roztřiďte a vše, co má prošlou lhůtu, nebo se vám nějak nepozdává, nemilosrdně vyhoďte. Naučte se také používat dózy na potraviny. Jídlo vzájemně nenačichne, neokorá a nenalezou na něj všechny bakterie v lednici. Rovnou vyndejte i všechny šuplíky a police. V dřezu, umyvadle nebo ve vaně se vám budou drhnout mnohem snáz, hlavně ty skleněné, zmíněné v úvodu.
Jak vyčistit zažloutlou lednici
Už naše maminky a babičky používaly různé triky, jak vyčistit přístroje v domácnosti, tedy i chladničku, odstranit skvrny, plíseň i nežádoucí zápach. Zažloutlý bílý plast nevypadá vůbec pěkně. Naše zkušenost je, že je třeba vsadit na staré a osvědčené prostředky, i když je na trhu fůra nových. Tak jak se nám na čištění toalet nejvíce osvědčila stará dobrá Fixinela, na původně bílé plasty v lednici jednoznačně zabírá jemný čistící prášek ATA. Tento prostředek ničí bakterie, plísně, odstraní zápach a plasty vybělí. Můžete také vyzkoušet jemnou kašičku ze soli a octa nebo ocet se sodou. Vyšší lesk zase dodá zkyslé mléko.
Jak vyčistit plesnivou lednici
Abyste odstranily plísně i bakterie a zabránili jejich nechtěnému šíření, lednici důkladně omyjte vodou s octem, který má dezinfekční účinky, odstraňuje pachy a povrch se po něm bude leknout. Osvědčila se nám i voda se sodou, do které můžete přidat také ocet. Nezapomeňte vyčistit i těsnění, které je ve dveřích a v rozích. V jeho záhybech se často drží plíseň a ukrývá celá řada nebezpečných bakterií, které je třeba důkladně zlikvidovat. Nakonec je vyčistěte vodou s octem, otřete do sucha a natřete vazelínou. Těsnění zůstane pružné a nebude praskat.
Jak vyčistit lednici octem
Abyste zabránili nechtěnému šíření plísní a bakterií, důkladně celou lednici vymyjte vodou a octem. Můžete použít i citron nebo kyselinu citronovou. Pokud přidáte trochu soli nebo sody a vytvoříte jemnou pastu, zatočíte i s přilepenými nánosy nečistot. Současně zatočíte i se zápachem, který se v ledničce často šíří. Nezapomeňte nakonec lednici, těsnění a police vytřít řádně do sucha. Nakonec můžete dovnitř dát malou misku s neředěným octem nebo kouskem citronu, aby se pohlcovaly pachy.
Na co si dát pozor
Některé potraviny zápach v lednici vydávají a jiné zase nasávají. Nejvíce náchylné jsou mléčné výrobky. Vše skladujte uzavřené a v neprodyšných plastových boxech. Nedávejte do lednice teplé nebo horké jídlo a nechte jej vždy nejprve vychladnout. Vyvarujte se skladování uvařených pokrmů vedle syrových potravin.