Co značí nafouklé břicho a jak jej léčit

Bolest a nafouklé břicho trápí občas každého z nás. Někdy máme jen podrážděný žaludek, jindy je ale třeba podstoupit celou řadu vyšetření, než se přijde na to, že vás může trápit třeba nějaké alergie, Celiakie nebo Crohnova choroba.

Pokud se nafouknuté břicho vyskytuje pravidelně, je nutná návštěva lékaře. Náhlou a nesnesitelnou bolest břicha řešte ihned. Břicho může bolet ze stresu, ze strachu, úzkosti i deprese, při menstruaci a ovulaci. Může mít ale i závažnější příčiny.

Jak se může projevovat bolest a nafouklé břicho

Břicho může bolet různě. Ostrá i tupá bolest, křeče, nadýmání, tlak, píchání, migrující i nesnesitelná bolest. Nejčastěji jde o dietní chybu, konzumaci zkaženého jídla nebo přecpání. Může se objevit průjem, zácpa, alergie i nesnášenlivost určité potraviny. Při akutní bolesti je důležité je nepodceňovat situaci a vyhledat lékaře.

Bolest a nafouklé břicho po jídle

Po těžkém, mastném, smaženém i tučném jídle často přijdou křeče a bolesti ukazující na problémy se žlučníkem nebo slinivkou. Po tučném jídle občas přijde bolest, do 1/2 hodiny ustoupí a přijde zvracení, což mohou být žlučníkové kameny. Těžkost a bolest po každém jídle způsobují žaludeční vředy i rakovina žaludku.

  • Pokud se po konzumaci mléka a mléčných výrobků se objevují křeče, bolesti a průjem, jde o intoleranci laktózy, kterou nemůže tělo trávit.
  • Při podobných potížích po pečivu a jiných pokrmech, může jít o intoleranci lepku, celiakii nebo alergii na některou potravinu. 
  • Pálení žáhy spojené s bolestí břicha, nevolností a říháním může způsobit refluxní onemocnění jícnu neboli jícnový reflux. Natrávená potrava se vrací ze žaludku zpět do jícnu a ústní dutiny. Vyskytuje se po jídle nebo po ulehnutí.
  • Těžké jídlo nebo přemíra alkoholu způsobuje někdy křeče a průjem. Dále po velkém množství, nevhodné kombinaci nebo při konzumaci zkaženého jídla. Bolesti způsobují i umělá sladidla a hltání bez žvýkání, kvasinky přemnožené ve střevech po antibioticích, po konzumaci sacharidů a nadýmavých potravin.
  • Při bolestech na lačno může jít o duodenální vřed a může vyústit až v perforaci trávicího systému a zánětu pobřišnice.

Bolest v podbřišku

Bolestí v pravém podbřišku se projevuje zánět slepého střeva. Nejprve začíná bolet kolem pupku a pak se přesouvá do podbřišku vpravo. Dolní část břicha bolí i jedince s Crohnovou chorobou. Bolest na zádech a boku může být ledvinová kolika.

  • Bolest v levém podbřišku poukazuje na problémy s tlustým střevem, konečníkem nebo jen na střevní chřipku, kterou je třeba vyloučit. Uprostřed a vlevo dole bolí i zánět močových cest, vaječníků, dělohy nebo prostaty.

Bolest a vzedmutí kolem pupku

Pokud vás bolí břicho v oblasti pupku, může jít o namožené břišní svaly, ale také o břišní kýlu, zánět slepého střeva, zánět tenkého střeva, neprůchodnost střev. Pokud bolest vystřeluje do zad, ukazuje to na akutní zánět slinivky. Kromě namoženého svalstva je třeba situaci urychleně řešit.

Bolest v nadbřišku a pod žebry

Bolest v podžebří ukazuje na problémy se žaludkem, jícnem nebo pobřišnicí. Může však jít i o infarkt. Skutečnost, že je to jen střevní chřipka, je třeba vyloučit u lékaře.

  • Bolest na pravé straně pod žebry je spojena se žlučníkem. Ostrá, silná a bodavá bolest se někdy objeví uprostřed, pak vpravo nebo vystřeluje až do zad a pod pravou lopatku. Žlučníkový záchvat provází nevolnost, zvracení a pocení. Nepříliš znatelná, takzvaně tupá bolest ukazuje na potíže s játry.
  • Bolest na levé straně pod žebry poukazuje na žaludeční vředy, vředy na dvanácterníku, potíže se slezinou, dráždivý tračník i chronický zánět slinivky. Pokud se silná bolest objeví náhle a přechází do ramene i zad, akutní problém je třeba urychleně řešit.

Jak léčit bolest břicha

Vždy záleží na konkrétním problému. Akutní bolest nikdy nepodceňujte a raději urychleně jeďte na pohotovost. Dlouhodobý problém sdělte svému praktickému lékaři a nechte se odeslat ke specialistovi. Při potížích po jídle se zaměřte se na svůj jídelníček a omezte či vynechejte to, co vám vadí. Vždy se poraďte se specialistou.

Zdroj: mojelekarna.cz

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.