Čištění pračky a pravidelné odstraňování vodního kamene prodlouží její životnost a docílíte dobře vypraného a voňavého prádla. Pokud chcete pračku zbavit usazeného vodního kamene, špíny, nečistot, bakterií a plísní, postupujte podle našeho návodu.
Vnější části pračky
Venkovní stranu pračky očistěte mokrým hadrem a jemným čisticím prostředkem. Ze zadní strany očistěte pračku velmi opatrně. Nakonec ji utřete do sucha.
Dvířka, gumové těsnění a zásobník
Dvířka umyjte nejen zvenku, ale hlavně i zevnitř hadrem namočeným v octové vodě. V gumovém těsnění se zachycuje voda vlhkost, způsobuje plesnivění a množení škodlivých bakterií. Při čištění těsnění jej odhrňte rukou, abyste se dostali všude. Můžete použít i starý zubní kartáček a ocet, případně Savo Perex. Zásobník na prací prostředek je vhodné zcela vyjmout, umýt houbičkou a zubním kartáčkem. Než ho vrátíte na místo, vyčistěte důkladně i otvor. Opakujeme nejméně 1x za měsíc.
Buben a topné těleso
Zde je třeba odstranit vodní kámen, bakterie i zápach. Pro vyčištění pračky od vodního kamene nasypte do dávkovače balíček kyseliny citrónové, vymačkanou šťávu z citronu nebo nalijte hrnek octa a zapněte pračku na program nejméně na 60 °C. Lepší je zvolit nejvyšší stupeň, většinou 95 °C. Postup opakujte několikrát do roka.
Přírodní a chemické prostředky
- Pro odstranění bakterií a zápachu z pračky můžete přidat i Savo Perex. Na chemické čištění můžete koupit i vhodný prostředek na čištění pračky v drogerii, třeba značky DM Denkmit, Sanytol, Lanza nebo Dedra.
- Pro čištění přírodními prostředky můžete použít kyselinu citronovou, šťávu z citronu nebo octem smíchaným s jedlou sodou. Přidat můžete i prací sodu.
Filtr na pevné nečistoty
Filtr najdete ve spodní, přední části pračky. Zachycuje vlasy, nitě, žmolky, knoflíky a jiné pevné částice. Způsob uchycení krytu najdete v návodu. Pomůže vám plochý šroubovák na vsunutí do mezery mezi pračkou a krytem filtru. Pod přední část pračky dejte savý hadr, odmontujte kryt filtru a vyjměte ho. Při tom vám vyteče trochu vody.
Odstraňte všechny předměty a nečistoty, pak filtr propláchněte pod tekoucí vodou. A nasaďte jej zpět. Filtr je vhodné vyčistit před procedurou na uvolnění vodního kamene a pak znovu po ní. Filtr čistěte nejméně 2x až 3x do roka.
Filtr přívodní hadice
Uzavřete přívod vody k pračce a pak odšroubujte hadici na zadní straně pračky. Pomocí kleští následně jemně vytáhněte filtr a propláchněte jej pod tekoucí vodou. Čistý filtr vložte zpět do původní polohy a pečlivě zašroubujte přívodní hadici. Hadici je dobré vyčistit alespoň 1x za rok.
Jak snížit výskyt plísní a bakterií v pračce
Po každém praní vždy vytřete gumové těsnění kolem otvoru pračky pořádně do sucha a pak nechejte dvířka pootevřená, dokud pračka řádně nevyschne. Nikdy nenechávejte dlouho prádlo v pračce a snažte se jej vyndat bezprostředně po skončení pracího cyklu. Díky těmto opatřením totiž výrazně snížíte výskyt plísní a bakterií ulpívajících na těsnění a omezíte tvorbu zápachu v pračce i na vašem oblečení, ložním prádle i dalším bytovém textilu.