Šití a vyšívání patří mezi nejkrásnější koníčky, se kterými holčičky svého času začínaly už v útlém věku. Pokud vytrvaly, dnes se z nich mnohdy staly zručné švadlenky, v některých případech i profesionálky.
Dobrou zprávou je, že pokud jste zaspala a i v pozdějším věku byste si ráda něco pěkného, ať již na sebe, či na své blízké ušila, rozhodně není pozdě. Se šitím i vyšíváním je zkrátka možné začít v podstatě kdykoliv. Jak na to?
Jaký šicí stroj?
Šít můžete ručně, nebo na šicím stroji. Mnohem více praktická a rychlejší samozřejmě je ta druhá varianta. Ruční šití se v době výkonné techniky spíše zaměřuje jen na opravdu drobné opravy, a i ty je dnes možné řešit strojově. Zbytek se dnes šije na stroji. Dobrou zprávou je, že to není nic těžkého. Tašku, sukni i jednoduchou blůzku si dnes ušijete podle návodu na internetu. Nebo se můžete přihlásit na některý ze šicích kursů, které pořádá například Institut módní tvorby.
Šicí stroj pro začátečníky
Naprosté začátečnice si vystačí se šicím strojem se základními funkcemi. Jedněmi z nejkvalitnějších jsou šicí stroje Brother. Vhodný je například jednoduše ovladatelný šicí stroj Brother X17S vybavený právě těmi funkcemi, bez nichž se při svých šicích začátcích neobejdete. Nabízí celkem 17 programů, 4-krokovou knoflíkovou dírku, a nechybí mu ani LED osvětlení a volné rameno. Začínající švadlenky s tímto strojem zkrátka zcela určitě budou spokojeny.
Šicí stroj pro pokročilé
Zdatnější švadlenka ale zřejmě od svého stroje už bude očekávat víc, ať již se jedná o větší počet programů, možnosti zapošívání, možnosti nastavení šířky a délky stehu či možnost šití dvojjehlou. Těmto požadavkům vyhovuje například model Brother CS10S. Ještě dál je model Brother Innov-Is 1100, moderní a po technické stránce naprosto dokonalý stroj s velkou šicí plochou, odstřihem nití a nechybí mu ani ovládací menu.
Vyšívací stroje
Nechcete šít, ale spíše vyšívat? V tom případě svou pozornost zaměřte na vyšívací stroje Brother, které jsou primárně určeny pro aplikaci různých výšivek a monogramů. Značka Brother ve své nabídce má celou řadu vyšívacích formátů a softwarů umožňující tvorbu jak z obrázků, tak i nápisů. Součástí vyšívacích strojů rovněž je dostatečně velký a přehledný LCD displej, funkce automatického odstřihu niti a spousta dalších praktických funkcí, které švadlence velmi ulehčí práci.
Šití a vyšívání zároveň
Chcete šíti i vyšívat? V tom případě vybírejte v sekci strojů kombinovaných nabízejících funkci šití i vyšívání. Mercedesem mezi těmito stroji je šicí a vyšívací stroj Brother Luminaire XP3 vybavený technologií StitchVision, která je zárukou naprosté preciznosti každého stehu, světelnou projekcí šití a spolu s vyšíváním nabízí i quiltování.
Řezací plotry
Možná ale budete chtít být opravdu originální a oděvy, povlečení, povlaky, tašky a jiné kousky ozdobit svými vlastními výtvory. Není tomu tak dávno, kdy je bylo nutné nejprve zpracovat v počítači. Tuto práci vám dnes usnadní řezací plotr. Předlohu tak stačí nakreslit na papír a nechat jím naskenovat. O zbytek se postará sám. Vytvoří obrys řezací šablony a na vás bude jen ji vyřezat či přímo nakreslit na cílový materiál.
Jaký plotr je nejlepší?
Na trhu najdete řezací plotry různých cenových kategorií. Ten nejlevnější z portfolia značky Brother, kterým je ScanNCut – CM300 za 8990 Kč je vybavený vestavěným scannerem a disponuje pěti druhy abecedy a šesti sty vestavěnými designy včetně stovky patchworkových vzorů. Profesionálům ale doporučujeme řezací plotr Brother ScanNCut SDX2250D a automatickými i rotačním nožem umožňujícím až třímilimetrovou hloubku řezu. K tomu se tento model může pochlubit 1 485 vestavěnými vzory včetně 182 vzorů s Disney motivy a 17 fonty písma. Pro profesionály se tak jedná o jasnou volbu.
Zdroj obrázků: eshop.brother-czech.cz