Sedmá nemoc, které se často říká syndrom ruka – noha – ústa je nejčastější u dětí, ale nevyhýbá se ani dospělým. Jak ji poznat a jak léčit?
Projevy nemoci jsou zcela nezaměnitelné. Projevují se okolo úst, na dlaních a chodidlech v podobě vyrážky, která se může změnit v bolestivé pupínky. Často jsou současně provázeny zvýšenou teplotou, apatií a nechutenstvím. Hojení probíhá většinou bez komplikací. Rizikem je zanesení infekce do svědivé vyrážky, zejména u dětí s ekzémem, kde mohou vznikat jizvičky. Při komplikacích může dojít až k odloučení nehtů na rukou a nohou.
Sedmá nemoc a její projevy
Sedmá nemoc je vysoce nakažlivé onemocnění, kterým se mohou nakazit děti i dospělí. Dítě se může osypat v obličeji a následně se přidají vyrážky na dlaních a chodidlech. Zasáhnout může lýtka i paže. Děti mají tendenci si vyrážku škrábat. Syndrom ruka – noha – ústa se objevuje stále častěji. Pokud se udělají třeba na chodidlech puchýře, chůze může být velmi bolestivá. Průběh dětských nemocí je navíc u dospělých velmi často mnohem horší, než u dětí. Při tomto infekčním onemocnění se často nakazí i další členové rodiny.
- svědící vyrážka nebo puchýře kolem pusy, na dlaních a chodidlech
- afty v ústech
- zvýšená teplota
- nechutenství
- nevolnost
- slinění
- celková apatie
- závrať
- bolest v krku
- bolest břicha
- bolest kloubů a svalů
- průjem
Šíření, příčiny a diagnóza
Sedmá nemoc je virové onemocnění způsobené enterovirusem Coxsackie A16. Šíří se hlavně mezi dětmi předškolního a mladšího školního věku, nejčastější je u dětí ve věku do 10 let, infekční je však i pro dospělé. Šíří se vzduchem nebo kontaktem s kontaminovanými předměty. Kromě školky a školy si nemoc můžete přinést z třeba i veřejných toalet a bazénů, z hřiště, dětského koutku či z kina. Infekce se šíří zejména v létě a na podzim. Inkubační doba je 3 až 6 dní.
Léčba sedmé nemoci
Nejdůležitější součástí léčby je odpočinek dítěte na lůžku a jeho pobyt mimo dětský kolektiv. Aby nedocházelo k šíření nemoci v rodině, je nutná pečlivá hygiena dodržovaná i u věcí, které dítě používá. Nemocí může dítě nakazit jiného jedince i před tím, než u něj propuknou patrné příznaky. V tomto případě je dobré nechat doma i sourozence.
Pokud je třeba, podávají se léky proti bolesti nebo horečce. Důležitý je dostatečný příjem tekutin a zabránění rozškrábání vyrážky a puchýřků, které by mohly zapříčinit vznik jizviček. Místa se potírají tekutým pudrem nebo zinkovou mastí jako při neštovicích. Pro kloktání se používá heřmánek nebo šalvěj. Není vhodné děti nutit do jídla. Vhodná je vlažná strava v řídké konzistenci, obzvláště při aftech v ústech.
Ke zhojení vyrážky dochází obvykle do 10 až 14 dní. Někdy dojde až po odeznění nemoci k odloučení nehtů na nohou a rukou, což se obvykle zahojí bez dalších komplikací. Nemoc se může vyskytnout i opakovaně.
Zdroj: rodicka.cz