Termín porodu určuje lékař. Co ale dělat, když se dítěti nechce ven? Pokud je podle porodníků všechno v naprostém pořádku, ale přesto chcete porodit a současně se vyhnout vyvolávání porodu, vyzkoušejte následující rady.
Termín porodu se vypočítává při první těhotenské kontrole. Těhotenství trvá 40 týdnů, tedy 10 lunárních měsíců od poslední menstruace. Stáří plodu může být o 2 týdny nižší, pokud se počítá s ovulací v polovině cyklu, tedy 14. den. Používají se údaje 39+6. Termín porodu je 40+0. Týden 39+1 až 39+6 je 40. týden těhotenství. V termínu 40+1 jste 1 den po termínu porodu. Od 42+0 už své dítě přenášíte.
Donošené dítě
Přenášení plodu potvrzuje ultrazvukové stáří shodné se stářím vypočteným podle poslední menstruace. Donošené miminko je od ukončeného 38. týdne těhotenství, kdy plod váží kolem 3 až 3,5 kg a měří asi 50 cm. Začátek porodu se váže na dozrání hormonální osy, která vede přes hypotalamus, hypofýzu, nadledviny plodu, placentu, plodové obaly, sliznici děložní, dělohu a děložní čípek.
Přenášení
Pokud neporodíte do termínu 42+0, zvyšuje se u miminka riziko komplikací. Placenta velmi rychle stárne a pak už nezajišťuje dostatečně výživu a přívod kyslíku plodu v děloze. Proto se obvykle vyvolává porod. Připravenost porodních cest, zralost děložního čípku a zdraví miminka stanovuje gynekolog pravidelným ultrazvukovým a pohmatovým vyšetřením a monitorováním srdečních ozev plodu.
Zkuste masáž prsou a bradavek
Zkuste si pravidelně každý den mnout, třít a masírovat 4 až 5 minut bradavky mezi palcem a ukazováčkem. Do organismu se začne vyplavovat hormon oxytocin, který vyvolává děložní stahy, tedy kontrakce. Masírování se provádí od 39. týdne těhotenství. Dá se tak zvyšovat i síla kontrakcí i v průběhu rozběhlého porodu.
Oddejte se sexu
Pohlavní styk těsně před porodem má reálný základ. Mužské sperma obsahuje prostaglandiny. Je však třeba ponechat sperma ve vagíně co nejdéle, protože je obsah prostaglandinů v semeni poměrně nízký. Vyvolání kontrakcí podpoří i mechanický kontakt během styku. Poraďte se vždy se svým lékařem.
Zvyšte fyzickou zátěž
Ženy dříve pracovaly na poli, staraly se o dobytek, uklízely, praly a vytíraly, aby urychlily porod. Pokud žena v těhotenství přirozeně pohybovala, běžně uklízela, chodila na procházky a cvičit, lze zkusit větší úklid nebo delší procházku, třeba do kopce. Vynechejte raději mytí oken a věšení záclon a nezvedejte těžká břemena.
Zkuste koupele
Dejte si koupel v teplé vodě, maximálně 40 °C, aby neškodila miminku. Pokud nemáte vanu, zkuste teplou sprchu na břicho. Uvolní se podbřišek a pomohou vyvolat kontrakce. Doporučují se i sedací koupele pro změkčení tkání a uvolnění svalů pánevního dna. Pozitivní účinky má levandule, mateřídouška, fenykl i skořice.
Dejte na koření
Uvařte si kořeněný čaj, který podle zkušeností obvykle do 2 až 3 dnů vyvolá porodní stahy. Vezměte si na pomoc, kousek zázvoru, lžíci sporýše lékařského, 12 kusů hřebíčku a 1 kus skořicové kůry. Přelijte vše litrem vroucí vody a nechte 30 minut louhovat. Nápoj přeceďte, dejte do termosky a po doušcích během dne popíjejte.
Zdroj: supermamy.maminka.cz, zena-in.cz