krmítko

Jak vyrobit krmítko pro ptáky? Na zahradu i balkon

Materiál na výrobu krmítka na zahradu, terasu i balkon může být různý. Ta nejjednodušší si dokážete vyrobit z věcí, které běžně máte doma, nebo je najdete v přírodě. Můžete si jej vyrobit i ze dřeva. Podívejte se na naše následující tipy.

Krmítko z PET lahve

Velmi snadnou a levnou variantou je krmítko vyrobené z PET lahve. Stačí si vzít čistou a suchou PET lahev a k tomu dvě vařečky. Do lahve uděláte z boku otvory, vždy dva naproti sobě. Jeden z nich vytvořte jednou tak velký. Protilehlými otvory pak protáhněte vařečku nebo klacík jako bidýlko. PET lahev nakonec zavěste a naplňte krmivem.

krmítko

Krmítko ze šišek nebo papírové ruličky

K borovicové šišce, kterou najdete v lese nebo v parku, přivažte stuhu nebo provázek. Šišku potřete medem a obalte ji v ptačím zobu a dalších typech semínek. Pak už můžete šišku pověsit na vámi určené místo. Pokud nemáte k dispozici šišku, můžete místo ní použít třeba papírové ruličky.

Krmítko z kokosového ořechu

Kokosový ořech rozříznete napůl a na obou polovinách pak po okrajích vyvrtáte 3 až 4 otvory. Těmi provléknete provázek a pomocí něj pak poloviny kokosu spojíte tak, aby mezi nimi vznikla mezera 5 až 10 cm. Uprostřed horní části kokosu, který bude tvořit střechu, uděláte otvor pro umístění provázku k zavěšení. Kokosový ořech také můžete je seříznout tak, jako je na obrázku.

krmítko

Krmítko z pomerančové či grepové kůry

Vezměte si půlku pomeranče nebo grepu, provázek a libovolné krmení pro ptáky. Půlku pomeranče nebo grepu vydlabejte. Na okrajích propíchněte 4 dírky. Otvory protáhněte provázky a pak krmítko s jejich pomocí zavěste na větev stromu. Krmítko naplňte semínky, oříšky nebo ptačím zobem.

Krmítko ze skleněné zavařovací lahve

Jednoduché ptačí krmítko vytvoříte i ze skleněné zavařovací láhve. Tu zavěsíte na strom pomocí široké stuhy, kterou sklenici omotáte, upevníte a dlouhými konci ji upevníte na větev. Pod stuhu na spodní straně sklenice pak zasunete dřevěnou vařečku a vytvoříte z ní bidýlko. Semínka pak nasypete do sklenice.

krmítko

Krmítko ze dřeva

Výroba je jednoduchá a stačí vám k tomu šrouby, šroubovák a pilka. K vytvoření krmítka je třeba dřevěná deska o síle asi 20 cm, šrouby, hák na lustr, provázek nebo drát. Z dřevěné desky široké 15 až 20 cm a délce 20 až 25 cm vytvoříte spodní podestu a stříšku v rozměrech 20 až 25 cm šířky a 25 až 30 cm délky. Dno zúžíte a odříznete z něj lišty na bočnice dna, které zabrání vypadávání semen z krmítka na zem. Bočnice připevníte dvěma vruty nebo hřebíky do dřeva.

krmítko

Dno a stříšku spojíte středovým sloupkem vysokým asi 10 až 12 cm s rozměry 40 x 60 mm. Připevníte jej dvěma vruty. Sloupek na horní straně šikmo seřízněte, aby připevněná stříška měla sklon. Snadno tak odvede vodu z deště a sněhu. Vytvořit můžete i 4 hlavní pilíře do rohů. Do středu stříšky zašroubujte hák na lustr k uchycení krmítka na strom. Hotové krmítko natřete. Za hák na silnější provázek nebo drát zavěste krmítko pro ptáky na strom a nasypte do krmítka krmení

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.