Diastáza břišních svalů – jak ji poznat a zbavit se ji?

Diastáza neboli rozestup břišních svalů se objevuje především u těhotných žen. Oslabené a rozestoupené svaly způsobují problémy s držením těla, pupeční hernie a snižuje sebevědomí. Speciální cviky pomohou svaly zesílit a dostat je zpět na místo.

Co je to diastáza

Diastáza je rozestup přímých břišních svalů. Dva podlouhlé svaly táhnoucí se od hrudní kosti po chrupavkách žeber končí na stydké kosti. Jsou spojeny vazivovým pruhem. Při diastázy se vnitřní vazivo roztáhne, není dost silné, neposkytuje zádům a orgánům dostatečnou oporu. Nenapravená diastáza a velké zatěžování vaziva způsobuje vystouplé břicho, pupeční kýlu a potíže s páteří.

Rozestup nemusí být diastáza

Nejčastěji se diastáza objevuje u žen po porodu. Může potkat i muže. Často vznikne cvičením, kdy jsou příliš namáhána záda a svaly na břiše a hrudníku jsou rozpínány, tedy sklapovačky a sedy lehy. Vystouplé bříško nemusí být diastáza, ale jen rozestup svalů, kterého se lze lépe zbavit. U diastázy je poškozená struktura tkáně.

Přetrvávající těhotenské bříško

Pokud jste po porodu zhubla, ale břicho se nezměnilo, může jít o diastázu. Během těhotenství je na svaly a vazivo vyvíjen tlak, a pokud není vazivo dost silné, aby svaly udrželo u sebe, dojde k rozdělení. Oporou pro orgány i záda zůstává jen vazivo. Po porodu se břicho stáhne, narušená struktura nechá svaly rozestoupené.

Příčiny diastázy

Diastáza vznikne při nevhodném zapojení břišních svalů a pánve během různých aktivit při soustavném zatěžování příčných břišních svalů a vaziva zevnitř i zvenku.

  • těhotenství
  • pokročilý věk prvorodiček
  • náhlá ztráta nebo nárůst hmotnosti
  • špatně prováděné cviky
  • namáhavé sporty
  • dědičnost
  • vývojové vady hrudníku
  • snížená kvalita pojivových tkání
  • zvýšený tlak v dutině břišní při těžké fyzické práci nebo silném kašli

Jak poznat diastázu

Lehněte si na záda na rovnou plochu, pokrčte nohy, svaly se tak uvolní. Zvedněte hlavu k hrudníku a aktivujte břišní svaly. Prsty položte nad pupík a zatlačte. Pokud se zanořují, je mezi svaly mezera a jsou rozestoupené. Můžete cítit tvrdé okraje svalů a měkkou tkáň uprostřed. Nad pupíkem se někdy objevuje malá boulička. S diagnostikou počkejte po regeneraci břišních svalů po porodu za 3 až 6 měsíců.

Příznaky rozestupu svalů

  • vypouklé břicho
  • vystouplý pupík
  • bolesti zad a nesprávné držení těla
  • trávicí obtíže
  • občasný únik moči

Prevence vzniku diastázy

Při dědičnosti a predispozici jako prevenci zkuste cviky na posílení svalů už před otěhotněním, protože pak nelze tělo tolik zatěžovat. V těhotenství může pomoct tejpování u porodní asistentky nebo fyzioterapeuta a po porodu stahovací pás.

Jak vrátit svaly do původní pozice

Vhodné je cvičení a posilování svalů dlouhodobě a správně. Neřešená diastáza vede ke zvětšování mezery mezi břišními svaly. Lze odstranit i chirurgicky, ale ve většině případů pomůže cvičení. Začněte středem těla podle videí s názvem „core“ a neposilujte jen přímé břišní svaly. Žádné zkracovačky, sedy-lehy a sklapovačky. Fyzioterapeut vám doporučí vhodná cvičení. Pomáhá pravidelná chůze a dýchání do břicha se zapojením bránice. Vsedě na židli se opřete o opěradlo, jedu ruku si položte na břicho, nadechněte se a vydechněte do břicha se stažením břicha. Naučte se správně sedat, lehat a vstávat, aby břicho nebylo moc namáháno.

Rate this post

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.