Léčba neplodnosti

Léčba neplodnosti darovanými vajíčky

V minulosti bývalo téma umělého oplodnění a darování vajíček poměrně kontroverzním námětem k diskusi. Doba se ale změnila a lidé jsou ve svém přístupu k jiným způsobům početí, než je přirozenou cestou, mnohem otevřenější. Velký podíl na tom má také fakt, že neplodnost trápí téměř každý pátý pár. Jedná se o tak rozsáhlý a globální fenomén, že Světová zdravotnická organizace zařadila neplodnost na seznam civilizačních chorob. Naštěstí reprodukční medicína je dynamicky se rozvíjející obor a každým rokem se objevují nové nebo vylepšené metody, které u neplodného páru zvyšují šanci na početí. Jednou z těchto forem léčby je darování vajíček. Podívejte se, jak to probíhá.

Darovaná vajíčka jsou naděje pro nový život

Lékaři doporučují, aby pár přistoupil k léčbě neplodnosti ve chvíli, kdy se jim nedaří počít ani po roce nechráněného sexu. U žen nad 35 let se tato doba obvykle zkracuje ještě na polovinu. Během tohoto období můžete zvýšit šanci na otěhotnění i sami. Rozhodně funguje pravidelná a nutričně vyvářená strava, optimální kombinace aktivního odpočinku a relaxu a vynechání všech pokrmů s konzervanty, smažených jídel a eliminace alkoholu, kávy, cigaret a kofeinu. U mužů je možné podpořit úspěšnost při otěhotnění partnerky, pokud si budou hlídat své intimní partie. To znamená nevystavovat varlata vyšším teplotám (práce s laptopem na klíně, horké koupele, sauny, vyhřívané sedačky apod.) ani zbytečnému tlaku (příliš těsné spodní prádlo, jízda na kole nebo sedavé zaměstnání apod.).

Pro koho je léčba darovanými vajíčky vhodná

Možnosti léčby na IVF klinice nebo v centru asistované reprodukce mohou využít heterosexuální páry, kterým se ne nedaří zplodit potomka přirozenou cestou. Lékaři zjistí příčinu neplodnosti muže, ženy a případně obou. Neplodnost způsobuje nevhodný a nezdravý životní styl, předchozí prodělaná onemocnění a další genetické, hormonální a imunologické faktory. Na klinikách asistované reprodukce existují takzvané dárcovské programy, které budoucím rodičům umožní zažít zázrak v podobě malého uzlíčku, který si přinesou z porodnice.

Kdy podstoupit léčbu neplodnosti

Pokud ani úprava životního stylu a životosprávy nepřinesla vytoužené výsledky a vy stále toužíte po miminku, je na čase navštívit kliniku asistované reprodukce. Zde vás čeká podrobný vstupní pohovor a komplexní vyšetření, díky kterým lékař dokáže určit příčinu neplodnosti. U mužů může neplodnost způsobovat nedostatečná kvalita, pohyblivost nebo množství spermií. U žen se jedná o málo kvalitní vajíčka, stav dělohy a vaječníků a nejrůznější onemocnění, jako je endometrióza nebo disfunkce vaječníků a vejcovodů. U obou partnerů mohou hrát svou roli genetické, hormonální a imunologické poruchy.

Samotná léčba neplodnosti (IVF cykly) má několik variant:

  • žena má kvalitní vajíčka, ale muž nemá kvalitní spermie
  • žena je neplodná, zatímco muž může mít děti
  • neplodní jsou oba partneři

Ať nastane jakákoli varianta, vajíčko a spermie jsou spojeny v laboratorních podmínkách, kde se po splynutí mužských a ženských pohlavních buněk embryo kultivuje. Pak je embryo přeneseno do dělohy ženy, a pokud se darované vajíčko úspěšně uchytí, můžete se za devět měsíců těšit na nový přírůstek do rodiny.

Rate this post

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.